An Approach to increase the use identical elements at housing production with large precast concrete panels
Önyapım betonarme büyük panellerle konut üretiminde elemanlarının çok kez tekrarınısağlayacak tasarımsal yaklaşımlar
- Tez No: 45705
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN TÜRKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
VI ÖZET Konut günümüzde yerleşik ve düzenli toplumsal örgütlenmenin yarattığı bir sosyolojik ihtiyaç durumundadır. Konutun sosyolojik özellik taşıması, her ülkede olduğu gibi Türkiye 'de de ait olduğu dönem toplumsal yapısının getirilerinden etkilenmesi doğal sonucunu ortaya koymaktadır. Ülkemiz gündeminde önemli yere sahip konut sorunu da bu değişimin, önemle nüfus artışı ve nüfus yapısının farklılaşmasının bir türevi olarak kabul edilmektedir. Bugün ulaştığı noktada konut sorununun bireysel çabalar ve konut üretiminde alışılagelmiş olan yapım sistemleriyle çözümlenme olanağı kalmamıştır. Tek tek inşa edilen konutlar, çok sayıda ve toplu olarak üretilmeye başlanmıştır. Bu şekilde farklılaşan konut üretim biçimi kullanılan yapım sistemlerini de etkilemektedir. Konutların çok sayıda üretilmesi, yapımın endüstrileşmesine olanak sağlamakta, yapıma getirdikleri hız ve kalite nedeniyle de endüstriyel yapım sistemleri tercih edilir olmaktadır. Tam endüstrileşmiş yapım sistemleri grubunda olan ve çalışma kapsamında incelenen önyapım betonarme büyük panel sistemler sağladıkları yüksek stabilite ve montaj hızı nedeniyle toplu konut projelerine uyum sağlamaktadır. Ayrıca bu sistemde, panel eleman boyutlarında, önemle taşıma koşullan nedeniyle var olan kısıtlamalar, işlevi gereği büyük açıklıklar gerektirmeyen konut binalarında önemini yitirmekte, bazı koşulların sağlanması durumunda da kullanıma rasyonellik kazandırmaktadır. Sistemin rasyonalizasyonunda etkili bu koşulların başında seri üretime olanak sağlayacak büyük sayılara ulaşma gereği gelmektedir. Tipleştitirilen panel elemanların bir toplu konut projesi kapsamında mümkün olduğu kadar çokVII sayıda kullanılması durumunda üretim, taşıma ve montaj işlemleri optimum sonuçlar içermekte ve sistemi rasyonel hale getirmektedir. Önyapım betonarme büyük panellerle konut üretimindeki önemi bu şekilde açıklanabilen elemanların çok kez tekrarını sağlayacak tasarımsal yaklaşımlar ise yapılan çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Daha tasarım aşamasından başlayarak sistemin rasyonel kullanımıyla ilgili önlemler almayı amaçlayan bu yaklaşımların bir bütünlük içinde açıklanması için çalışma beş bölüm halinde hazırlanmıştır. Birinci bölümde konut sorunu, buna çözüm olarak getirilen toplu konut olgusu genel olarak verilmiş, konut üretiminde kullanılmakta olan yapım sistemleri gösterdikleri gelişim çerçevesinde ele alınmıştır. Bu yapım sistemlerinden, çalışmanın ağırlığını oluşturan önyapım betonarme büyük panel sistemler ikinci bölümde tanımlanmış, yapısal ve strüktürel kurgulan uygulamalara temel oluşturacak şekilde açıklanmıştır. Çalışmanın ana konusunu oluşturan önyapım betonarme büyük panellerle konut üretiminde elemanların çok kez tekrarını sağlayacak tasarımsal yakla şımlara yönelik bilgiler üçüncü bölümde yer almıştır. Dördüncü bölümde ise ; söz konusu yaklaşımlardan uygulamada nasıl yarar- lanılabilineceğini göstermek amacıyla, bir toplu konut projesi kapsamında bulunması olası farklı tipteki konut birimleri için, eleman tip sayısı sınırlı öneri plan tipleri geliştirilmiş ve sonuçlara biraz daha belirginlik kazandırmak için bu öneri plan tiplerinin uygulanmış bazı örneklerle karşılaştırılması yoluna gidilmiştir. Çalışmanın genel bir değerlendirmesine de son bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Housing is a sociological need caused by settled and orderly social organization at present. As housing has got social characteristic, it is influenced from variation in the social structure of its period. Housing problem, that is occupying an important place in Turkey's agenda, is taken up derivative of population increase and variation in the population structure in general. Today, it is not possible to solve housing problem with individual efforts and usual building construction system. Housing buildings, that have being produced one by one, began to plan in large number and in a mass. New type of housing production influence construction systems using in these buildings. Producing housing units in a large number enable construction to industrialize and industrialized systems are preferred because of speedy and qualified construction. Large precast concrete panel system from the group of fully industrialized building systems conforms to mass housing projects because of their high structural stability and erection speed. In this system, panel dimensions are limited by some production and transportation conditions. But this restriction loses its importance in housing units that do not need very large bays due to their functions and application of the system gains rationalization in case of getting some conditions. Necessity of elements in large numbers required for mass production is ahead of these conditions.By using typified panel elements in a mass housing project many times, actions that can be repeated exactly in production, transportationand erection processes involve optimum results and enable the system to be rational. An approach to increase the use of identical elements, of which importance in housing production with large precast concrete panels can be explained in this way, constitutes the main subject of the study. This study is formed by five chapters in order to explain these approaches, that is needed to take some precautions for the rationalization of the system starting from pre-planning stage, in a systematically way. In the first chapter, housing problem and mass housing concept that has been brought as a solution to this problem are explained in general line. Building construction systems in housing production are held up according to their progress. Large precast concrete panel system relating to the main subject of the study, is defined in the second chapter. Their constructional and structural winding keys are also explained in the way of being base for applications. Information about an approach to increase the use of identical elements in case of housing production with large precast concrete panels,that is the main subject of the study, are arranged in the third chapter. In order to show that how can be put this approach into practice, proposed plan types with limited number of element types for different housing units in a mass housing project are designed in the fourth chapter. These proposed plan types are also compared with some existing buildings constructed by using this system for making results clearer. Conclusion that involves general evaluation about study is in the last chapter.