Sinnamik asit veya Bacillus subtilis'in gökkuşağı alabalığı yemlerinde kullanımının büyüme performansı ve bazı bağışıklık parametreleri üzerine etkisi
The effect of dietary cinnamic acid or Bacillus subtilis on growth performance and immunological parameters in rainbow trout
- Tez No: 457052
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada yeme farklı oranlarda ilave edilen sinnamik asit, Bacillus subtilis veya sinnamik asit ile birlikte + probiyotik B. subtilis'in gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı, besin ve yağ asidi kompozisyonu, toplam karaciğer yağ miktarı, iç organ indeksleri, bağırsak mikrobiyotası, kan, yem, mide, bağırsak pH miktarları, sindirim enzimleri, immunolojik, hematolojik, serum biyokimyasal sağlık karakteristikleri, serum antioksidan enzim aktiviteleri ve hastalık (Yersinia ruckeri) direnci üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca in vitro denemelerde disk difüzyon, minimum inhibitör konsantrasyonu ve sıvı kültür inhibisyon testleri ile sinnamik asit, B. subtilis üs fazı ve sinnamik asit+ B. subtilis üs fazının alabalık bağırsak izolatları ve balık patojenleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında sadece sinnamik asit içeren gruplarda; kontrol (katkı içermeyen), %0,025, %0,050, %0,075 ve %0,15 veya sinnamik asit+ B. subtilis içeren gruplarda; kontrol, B. subtilis, 107 cfu g-1 ve sinnamik asit %0,025-%0,15+ B. subtilis, 107 cfu g-1 içeren yemlerle 60 gün boyunca beslenmişler ve devamında Y.ruckeri ile infekte edilmişlerdir. Denemelerde bazı sindirim ve antioksidan enzimleri, iç organ indeksleri (sadece sinnamik asit+ B. subtilis denemesinde), bağırsak mikrobiyotası (sadece B. subtilis ilaveli gruplarda), hematolojik, immunolojik, serum biyokimyasal ve Y.ruckeri bakterisine karşı yaşama oranları doza ve zamana bağlı olarak, kontrole göre önemli oranda iyileşme göstermiştir. Ayrıca sinnamik asitin disk difüzyon testi sonucunda A. sobria, A. salmonicida, L. anguillarum ve Y. ruckeri patojenleri üzerine antimikrobiyal etki gösterdiği tespit edilmiştir. Sıvı kültür inhibisyon testi sonucunda ise sinnamik asitin tek başına veya B. subtilis üs fazının ile birlikte A. sobria, A. salmonicida, Citrobacter sp., E. tarda, L. garvieae, L. anguillarum, Y. ruckeri ve S. iniae patojenlerinin ürmesini engellediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak yeme %0,025 veya %0,050 sinnamik asit veya %0,025-0,150 sinnamik asit + B. subtilis ilavesinin gökkuşağı alabalıklarında bağışık yanıtı ve hastalık direncini arttırabileceği bulunmuştur. Çalışmada elde edilen bulgular ışığında sinnamik asit veya sinnamik asit+ B. subtilis' in gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliğinde kızıl ağız hastalığının kontrol altına alınmasında antibiyotiklere alternatif olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the effect of different ratio of dietary cinnamic acid, Bacillus subtilis (Probiotic) or cinnamic acid + B. subtilis on the growth performance, proximate and fatty acid compositions, total liver fat levels, biometric indices, intestinal microbiota, blood, feed, stomach and intestine pH, digestive enzymes, immunological, hematological, serum biochemical healt characteristics, serum atioxidant enzyme activities, and disease (Yersinia ruckeri) resistance of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). Fish were fed diets containing cinnamic acid; control (non supplemented): or diet supplemented with 0.025%, 0.05%, 0.075% and 0.15% cinnamic acid and/or cinnamic acid+ B. subtilis: control (non supplemented); or diet supplemented with B. subtilis; 107 cfu g-1 0.025%-0.15% cinnamic acid+ B. subtilis; 107 cfu g-1 up to 60 days and then infected with Y.ruckeri. Some digestive and atioxidant enzymes, hematological, immunological, serum biochemical and biometric indices (only cinnamic acid + probiotic experiments), intestinal microbiota (only B. subtilis diets) and survival percentages of fish challenged with Y.ruckeri were dose- and time-dependently and significantly improved in fish fed with cinnamic acid, B. subtilis or cinnamic acid + B. subtilis diets compared to those of young trout fed the control diet. In disc diffusion assay, cinnamic acid showed antimicrobial activity against pathogenic A. sobria, A. salmonicida, L. anguillarum and Y. ruckeri. Results of a liquid culture inhibition assay showed that cinnamic acid or cinnamic acid+ cell-free supernatant of B. subtilis was also effective in inhibiting strains of A. sobria, A. salmonicida, Citrobacter sp., E. tarda, L. garvieae, L. anguillarum, Y. ruckeri and S. iniae. It was concluded that 0.025 or 0.050 % cinnamic acid or 0.025-0.150% cinnamic acid + B. subtilis can enhance immune responses and disease resistance of rainbow trout, suggesting that cinnamic acid or cinnamic acid+B. subtilis may be an alternative to antibiotics in controlling enteric redmouth disease in rainbow trout culture.