Ötegezegenlerin geçiş gözlemlerinin fotometrik analizleri
Photometric analysis of transit light curves of exoplanets
  1. Tez No: 457054
  2. Yazar: ÇAĞLAR PÜSKÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SOYDUGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada farklı gözlemevlerinde farklı telekoplarla gözlemleri yapılan ötegezegenlerin geçiş ışık eğrileri analizleri ve Kepler uydu teleskobuyla gözlenen bazı ötegezegenlerin ışık eğrileri analizleri sunulmaktadır. Sıcak Jüpiterlerden TrES-3b, Qatar-1b, HAT-P-36b ve WASP-10b gezegenlerinin yeni geçiş gözlemleri elde edilmiş olup, her bir geçiş ışık eğrisi çözümünden bulunan parametrelerin ağırlıklı ortalamaları önceki çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılarak verilmiştir. Benzer şekilde Kepler uydu teleskobu ile gözlenen HAT-P-7b, Kepler-6b, Kepler-8b, Kepler-79b,c,d,e ve Kepler-491b'nin verileri alınmış, ışık eğrileri çözümleri yapılarak bulunan değerler, önceki çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Geçiş ışık eğrileri analizlerinde WinFitter yazılımı kullanılmıştır. Yer tabanlı gözlemleri yapılmış gezegenlerin yarıçapları şöyle hesaplanmıştır: TrES-3b için Rg = 1,388 ± 0,035 RJ, Qatar-1b için Rg = 1,142 ± 0,025 RJ, HAT-P-36b için Rg = 1,234 ± 0,026 RJ ve WASP-10b için Rg = 1,183 ± 0,040 RJ. Geçiş ışık eğrilerinden geçiş zamanları ve geçiş zamanlarının hataları bulunmuş, ışık elemanları hesaplanmıştır. TrES-3b, Qatar-1b, HAT-P-36b, WASP-10b, HAT-P-7b ve Kepler-491b'nin O-C dağılımlarında sinüssel TTV'ler meydana getirebilecek başka cisimlerin tedirginlik etkileri aranmış, bulgular gösterilmiştir. Keşif bulguları dışında ilk kez, Kepler-491b'in kapsamlı fotometrik analizi bu çalışmada verilmiş ve fotometrik kütle tayini yapılmıştır. Ayrıca gezegenlerin temel parametreleri ile kimyasal yapıları tartışılmış, ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Analysis of exoplanet transit light curves observed at various observatories and telescopes and some exoplanets' observations obtained by Kepler space telescope are given. New photometric observations of the exoplanet transits of hot Jupiters TrES-3b, Qatar-1b, HAT-P-36b and WASP-10b are presented. Retrieved Kepler light curve data of HAT-P-7b, Kepler-6b, Kepler-8b, Kepler-79b,c,d,e and Kepler-491b were analysed. Weighted mean values of light curves' solutions for all planetary systems are reported and compared with the results from previous studies. Transit light curves were analysed using WinFitter code. The planet radius of the ground-based observations were calculated to be Rp = 1,388 ± 0,035 RJ for TrES-3b; Rp = 1,142 ± 0,025 RJ for Qatar-1b; Rp = 1,234 ± 0,026 RJ for HAT-P-36b and Rp = 1,183 ± 0,040 RJ for WASP-10b. Transit times and their uncertainties were also determined and a new linear ephemeris was computed for each system. Sinusoidal TTVs were searched in O-C times of TrES-3b, Qatar-1b, HAT-P-36b, WASP-10b, HAT-P-7b and Kepler-491b for perturbating objects and the results were given. Detailed photometrical analysis of Kepler-491b were presented for the first time and a photometric mass was estimated for the planet. Additionally, basic parameters and chemical composition of the studied planets are discussed and investigated for the relations between them.