Sensör uygulamaları için metal oksit ince filmlere metal ve/veya karbon nanotüp modifikasyonu ile nanokompozitlerin eldesi
Obtaining of nanocomposites which metal oxide thin films with metal and/or cnt modification for sensor applications
- Tez No: 457066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANİ DEMİRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında kimyasal banyolama tekniği ile ZnO ve Al:ZnO ince filmleri ve spin kaplama tekniği ile ZnO/ÇDKNT nanokompozitleri sentezlenmiştir. ZnO ince filmleri üzerine tavlamanın, Al:ZnO filmleri üzerine farklı Al-kaynak çözeltisinin ve ZnO/ÇDKNT nanokompozitleri üzerine ÇDKNT'lerin asit oksidasyonu ile saflaştırma prosesinin etkileri araştırılmıştır. Sentezlenen malzemelerin farklı parametreler altında uygun karakterizasyon teknikleri kullanılarak (XRD, SEM, EDX ve Uv-Vis spektroskopisi) bu yapıların yapısal, optiksel ve elementel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, bu parametreler etkisi altında bahsi geçen malzemelerin farklı gazlara karşı duyarlılıkları araştırılarak çıkan sonuçlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. ZnO ince filmleri için NO2, Al:ZnO ince filmleri ve ZnO/ÇDKNT nanokompozitleri için NH3 gaz duyarlılıkları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, ZnO and Al:ZnO thin films were synthesized by chemical bath deposition and ZnO/MWCNT nanocomposites were synthesized by spin coating technique. It was ınvestigated by effects on annealing of ZnO thin films, different Al-source solution on Al:ZnO thin films and purification process with acid oxidation on ZnO/MWCNT nanocomposites. Structural, optical and elemental properties were investigated by using proper characterization techniques (XRD, SEM, EDX ve Uv-Vis spectroscopy) under different parameters. Additionally, ıt was studied sensitivity of mentioned materials against to different gases under different parameters and the results are discussed in detail. Gas sensitivity of ZnO ince films against to NO2 and Al:ZnO thin films and ZnO/MWCNT nanocomposites against to NH3 were measured.