Hafif baryon yapı faktörlerinin ışık konisi KRD toplam kurallarında hesaplanması
Calculations of light baryon form factors in light-cone QCD sum rules
- Tez No: 457070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KÜÇÜKARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hafif baryon yapı faktörleri ışık konisi KRD toplam kuralları çerçevesinde incelenmiştir. Özellikle Σ ve Λ baryonlarının dağılım genlikleri ifadelerinin en yeni hali dikkate alınmıştır. N-Δ, Δ-Δ, Σ-Σ*, Ξ-Ξ* ve Λ-Σ* geçişlerinin aksiyal yapı faktörleri ve Δ-Δ geçişinin sözdeskaler yapı faktörleri hesaplanmıştır. Ayrıca, tensör yapı faktörler baryonların özelliklerinin belirlenmesinde önemli parametrelerdendir. Bu nedenle, Σ-Σ,Ξ-Ξ ve Λ-Σ geçişlerinin tensör yapı faktörleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The form factors of baryons within the framework of Light-cone QCD Sum Rules are investigated. In particular, we consider the most recent version of the Σ and Λ baryons distribution amplitudes are taken into account. The axial form factors of N-Δ, Δ-Δ, Σ-Σ*,Ξ-Ξ* and Λ-Σ* transitions and also the pseudoscalar form factors of Δ-Δ transition are computed. Besides, the tensor form factors are one of the main parameters that characterize the properties of the baryons. Therefore, the tensor form factors of the Σ-Σ, Ξ-Ξ and Λ-Σ transitions are calculated.