Avcılık ve kültür ortamından alınan yabani mercanın (Pagellus acarne R., 1827) bazı kan parametrelerinin belirlenmesi
Determining of some blood parameters of axillary sea (Pagellus acarne R., 1827) bream collected by fishing and aquaculture
  1. Tez No: 457094
  2. Yazar: ABDULLAH BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALKAN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezin amacı kafeslerde beslenen ve doğal ortamdan yakalanan yabani mercan (Pagellus acarne R., 1827) balığının kültür koşullarındaki ve doğal ortamındaki hematolojik ve serum biyokimyasal kan parametrelerinin belirlenmesidir. Bu tez çalışmasında Çanakkale Boğazı'nda ekonomik olarak değerli olan ve yoğun olarak avcılığı yapılan yabani mercan balığı kullanılmıştır. Yetiştiricilik yolu ve doğal ortamdan temin edilmiş P. acarne türünün kan parametrelerinin karşılaştırıldığı bir çalışmaya literatürde rastlanılmamıştır. Çalışmada yetiştiriciliği yapılan balıklar ile doğadan yakalanan balıkların serum glikoz (GLİ), albumin (ALB), globulin (GLO), toplam protein (TPROT), trigliserit (TRİ) ve kolesterol (CHOL) biyokimyasal parametreleri ile ortalama eritrosit sayısı (RBC), hematokrit oranı (HCT) ve hemoglobin değeri (Hb) belirlenmiştir. Çanakkale Boğazı'nda kafeslerde yetiştirilen (kültür) ve doğal ortamdan avlanan P. acarne türüne ait ortalama kan parametre değerleri sırasıyla; eritrosit sayısı 6,31±0,16 ve 3,91±0,13 , hemoglobin değerleri 12,51±0,35 ve 11,01±0,27, hematokrit oranı 43,66±2,67 ve 39,84±1,21 , toplam protein oranı 3,37±0,15 ve 2,70±0,12, albümin oranı 0,15±0,02 ve 0,25±0,01 , globin oranı 3,22±0,14 ve 2,46±0,11 , glikoz oranı 143,15±7,37 ve 73,59±5,77 , kolestrol 227,85±9,38 ve 50,72±2,94 ve trigliserit 41,39±2,89 ve 33,01±6,19 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışma sonucunda elde edilen bulguların ileriki çalışmalara temel oluşturacağı ve çalışma sonunda elde edilen sonuçların üreticilere bilgi sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine of haematology and serum biochemistry parameters of cultured and wild axillary sea bream (Pagellus acarne). In this thesis, the wild axillary sea bream was used that is economically valuable and heavily used for hunting. There was no any recorded data in the literature investigating the blood parameters of cultured and wild P. acarne. In this study, serum biochemical parameters: such as glucose (GLI), total protein (TPROT), albumin (ALB), globulin (GLO), triglycerides (TRI), cholesterol (CHOL), and hematological parameters such as: red blood cell count (RBC), hematocrit (Hct) and hemoglobin (Hb) were determined in cultured and wild P. acarne. The mean blood parameters of P. acarne reared in cages and catching from the wild in Dardanelles were determined as, red blood cell count, 6.31±0.16 and 3.91±0.13, hematocrit, 43.66±2.67 and 39.84±1.21, hemoglobin, 12.51±0.35 and 11.01±0.27, total protein, 3.37±0.15 and 2.70±0.12, albumin, 0.15±0.02 and 0.25±0.01, globulin, 3.22±0.14 and 2.46±0.11, glucose, 143.15±7.37 and 73.59±5.77, cholesterol, 227.85±9.38 and 50.72±2.94, and triglyceride, 41.39±2.89 and 33.01±6.19 respectively It is considered that the results of this study are important because of it could be provide a basis and information for futher in aquaculture industry.