Tritikale ile yem bezelyesi, bakla ve Macar fiği karışım oranlarının belirlenmesi
Determination of seeding raties of triticale intercrops with faba bean, pea and Hungarian vetch
  1. Tez No: 457099
  2. Yazar: SELİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTINGÜL ÖZASLAN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma 2015-2016 yılı yetiştirme sezonunda ÇOMÜ Dardanos yerleşkesinde bulunan Uygulama ve Araştırma alanında yürütülmüştür. Tritikale (xTriticosecale Wittmack), bakla (Vicia faba L.), bezelye (Pisum arvense L.), Macar fiği (Vicia pannonica L.) bitkileri yalın ve tritikale ile üç farklı karışım oranında (75:25, 50:50 ve 25:75) ekilerek yeşil, kuru ot verimi, kuru madde oranı (KMO), baklagil, buğdaygil ve yabancı ot oranları ham protein (HP), NDF, ADF, ADL ve kül miktarları belirlenmiştir. Karışımlarda ekimlerdeki baklagil ve buğdaygil oranlarının azalmasıyla hasat esnasında da baklagil ve buğdaygil oranları önemli derecede azalmıştır. Yabancı ot en az yalın ekilen tritikale ile tritikalenin bakla ile yapılan karışımlarında belirlenmiştir. En yüksek yeşil ot yalın bakla da belirlenirken, kuru ot ise yalın tritikale ile tritikale:bakla (50:50) karışımlarında tespit edilmiştir. Genel olarak tritikale girdiği karışımlarda, tritikalenin oranı arttıkça kuru ot verimi de artmıştır. Kuru madde oranı en yüksek yalın ekilen tritikalede, en düşük ise yalın fiğ; 25 tritikale: 75 Macar fiği karışımlarında belirlenmiştir. En yüksek ham proteinin oranı yalın ekilen baklagillerde, baklagiller arasında da baklada en yüksek oranda belirlenmiştir. Karışımdaki baklagillerin oranının artmasıyla ham protein oranı da artmıştır. Yalın ekilen baklagillerin NDF oranı en düşük olmuştur. Karışımlarda baklagillerin oranı düştükçe NDF oranının arttığı görülmektedir. Bakla ve Macar fiği karışımlarında baklagillerin karışımlardaki oranının düşmesiyle ADL oranları da önemli derecede azalmıştır. Yalın baklanın kül oranı en yüksek olurken, tritikalenin en düşük olmuştur. Karışımların kül miktarları birbirine yakın olmuştur. Sonuç olarak yalın ekimlerin verimi yüksek çıksa da ot kalitesinin yüksek olması, çevrenin sürdürülebilirliği açısından tritikale:bakla (50:50) karışım oranı ile ekilmesi tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted over the experimental fields located at Dardanos campus of Çanakkale Onsekiz Mart University during 2015-2016 growing season.Triticale (xTriticosecale Wittmack), faba bean (Vicia faba L.), pea (Pisum arvense L.), Hungarian vetch (Vicia pannonica L.) sole crops as well as the intercrops of triticale with each of the above legumes, in three seeding ratios (75:25, 50:50 and 25:75), were compared for forage yield, dray matter rate (KMO), legume cereals and weed rate, crude protein (CP), NDF, ADF, ADL and ash content. In intercropping systems, decreasing ratios of legumes and cereals also resulted in decreased legume and cereal yields. The least weed ratios were observed in pure triticale and triticale-faba bean intercropping. The greatest green herbage yield was obtained from pure faba bean and the greatest dry hay yield was obtained from pure triticale and triticale-faba bean (50:50) intercropping system. In general, dry hay yields increased with increasing triticale ratios in intercropping systems. The greatest dry matter yield was obtained from pure triticale and the lowest value was obtained from vetch, 25 triticale: 75 Hungarian vetch intercropping system. The greatest crude protein ratio was obtained from pure legumes and among them, from faba bean. Increasing crude protein ratios were observed with increasing legume ratios in intercropping systems. The lowest NDF ratios were observed in pure legumes. Increasing NDF ratios were observed with decreasing legume ratios in intercropping systems. In faba bean-Hungarian vetch intercropping, significant decreases were observed in ADL ratios with decreasing legume ratios. The greatest crude ash was observed in pure faba bean and the lowest value was seen in triticale. Crude ash contents of intercropping systems were close to each other. Although the pure sowings had higher yields, triticale:faba bean (50:50) intercropping system was recommended for environmental sustainability.