Çukurova'nın taban koşullarında yetiştirilecek fiğ+tritikale karışımında karışım oranı ve biçim zamanının yem verimi ve kalitesi ile karışım öğelerinin tohum verimine etkisi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 23154
  2. Yazar: ESAT HASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
50 6. ÖZET Bu çalışma, adi fig ve tritikalenin karışım bal inde yetiştirilmesinde karışım oranı ( % 100 fig, % 100 tritikale, % 25 fig + % 75 tritikale, % 50 fig + % 50 tritikale ve % 75 fig + % 25 tritikale) ve biçim zamanının ( ot için hasatta; fiğin çiçeklenme başlangıcı ve fiğde bakla oluşum başlangıcı, tohum için hasatta; fiğde bakla olgunluğu dönemi ve tritikalerin hasat olgunluğuna eristiği dönem) yem verimi ve kalitesi ile tohum verimi üzerine etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Deneme, Kasım 1990-Haziran 1991 döneminde Ç.ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü taban arazisinde yürütülmüştür. Ot hasadı denemesi; tesadüf bloklarında faktöryel deneme desenine göre, tohum hasadı denemesi ise; karışım oranları ana parsellere. biçim zamanları alt parsellere yerleştirilmek üzere Bölünmüş Parseller deneme desenine göre düzenlenmiştir. Araştırma sonuçları aşağıda özetlenmiştir. 1- Fig; bitki boyuna karışım oranları ve biçim zamanları önemli düzeyde etkili olmamıştır. En yüksek fig bitki boyu (106.53 cm) % 25 fig + % 75 tritikale içeren karışımlarda» en düşük bitki boyu (90.73 cm) saf fig ekimlerinde saptanmıştır. 2- Tritikale bitki boyu biçim zamanından önemli düzeyde etkilenmiştir. İkinci biçim zamanında (125.7 cm) birinci biçim zamanına (1.18.2 cm) göre daha yüksek değerler saptanmıştır.51 Karışımlarda ise en yüksek (125.7 cm) % 25 fiğ + % 75 tritikale. en düşük (120.1 cm) % 50 fiğ + % 50 tritikale karışımlarından elde edilmiştir. 3- Tritikale yaprak boyu. karışım oranları ve biçim zamanlarından önemli düzeyde etkilenmiştir. En yüksek yaprak uzunluğu (23.36 cm) % 75 fiğ + % 25 tritikale, en düşük (21.33 cm) saf tritikale ekimlerinden elde edilmiştir. Karışım da fiğ oranı arttıkça tritikale yaprak boyunun artma eğilimi gösterdiği gözlenmiştir. İkinci biçimde (23.14 cm) birinci biçime göre (21.75 cm) daha yüksek olduğu saptanmıştır. 4- Tritkale yaprak eni. karışım oranlarından önemli düzeyde etkilenmiştir. En yüksek tritikale yaprak eni (1.60 cm) % 75 fig+ % 25 tritikale. en düşük (1.48 cm) saf tritikale ekimlerinden elde edilmiştir. Karışımda fiğ oranı arttıkça tritikale yaprak eninde artış eğilimi gözlenmiştir. 5- Yas ot verimine, karışım oranı ve karışım oranı x biçim zamanı intraksiyonun önemli düzeyde etkili olduğu saptanmıştır. En yüksek yaş ot verimi (2892 kg/da) % 50 fiğ + % 50 tritickale, en düşük (2165.1 kg/da) saf fiğ ekimlerinden elde edilmiştir. Genelde karışımların saf ekimlere göre daha yüksek yaş ot verimi sağladığı ortaya çıkmıştır. 6- Kuru ot verimi karışım oranları, biçim zamanları ve bu faktörlerin intraks iyonlarından ' önemli düzeyde etkilenmiştir. En yüksek kuru ot verimi (846.4 kg/da) % 25 fiğ + % 75 tritikale karışımından, en düşük (391.9 kg/da) saf fiğ ekimlerinden elde edilmiştir. ikinci biçimlerde (762.1 kg/da) birinci biçimlere göre (644.2 kg/da) daha yüksek kuru ot verimi elde edilmiştir. Genelde yüksek oranda tritikale içeren karışımlar daha yüksek kuru52 ot verimi sağlamışlardır. 7- Botanik kompozisyon gerek yas otta gerek kuru otta karışım oranlarından önemli düzeyde etkilenmiştir. Karışım öğelerinin yas ot ve kuru ottaki oranları, karışıma girdikleri oranlarla uyumlu bir değişim seyri göstermiştir. 8- Kuru ottaki protein oranı karışım oranı ve biçim zamanından önemli düzeyde etkilenmiştir. En yüksek protein oranı saf fiğ kuru otunda (% 14.3). en düşük % 25 fiğ + % 75 tritikale, içeren karışımın kuru otunda (% 10.6) saptanmıştır. 9- Protein verimi üzerine karışım oranı önemli düzeyde etkili olmuştur. En düşük protein verimi saf fiğ (53.86 kg/da), en yüksek ise (97.58 kg/ da) saf tritikale uygulamalarından elde edilmiştir. 10- Fiğ tohum verimi. karışım oranları ve hasat zamanlarından önemli düzeyde etkilenmemiştir. En yüksek fiğ tohum verimi (26.92 kg/da) % 50 fiğ + % 50 tritikale, en düşük (17.14 kg/da) saf fiğ ekimlerinden elde edilmiştir. Tritikale tohum verimi karışım oranlarından önemli düzeyde etkilenmiştir. Saf tritikale ekimlerinden (270.3 kg/da) en yüksek, % 75 fiğ + % 25 tritikale içeren karışımlardan en düşük (97.7 kg/da) dane verimi elde edilmiştir.Fiğ ve tritikale toplam tohum verimlerini bir arada değerlendirdiğinde; karışım yetiştirmede ot hasadının olanaksızlaştığı durumlarda, tohum hasadı yoluna gidilerek doyurucu miktarda dengeli bir dane yem elde edilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
53 7. SUMMARY This study was conducted to determine the effects of mixture rates (100 % vetch. 100 % triticale, 25 % vetch + 75 % triticale, 50 * vetch + 50 % triticale. 75 % vetch + 25 % triticale) and cutting times (as for forage production at the beginning of flowering stage and that of pod stage of vetch, and as for seed production at maturing pod stage of vetch and maturing kernel stage of triticale) on herbage yield, quality and seed yield of mixtures composed of vetch + triticale. The experiments were carried out at the experimental plots of the Field Crops Department of Agricultural Faculty of Çukurova University in the period of November 1991- June 1992. The experimental design was a ten factor randomized blocks with four replications for forage harvest and a split plot in randomized blocks with for replication for seed harvest. The results of the study were summarized as follows: 1- The plant height of vetch was not affected by the mixture rates and cutting date. The highest plant height (106.53 cm) was obtained from 25 % vetch + 75 % triticale. the lowest one from 100 % vetch application. 2- The plant height of triticale was signif iciantly influenced by the cutting date. At second cutting time, the plant height (125.7 cm) was higher than that of the first cutting time. Among the mixtures the highest plant heigt was determined (125.7 cm) from the mixture including 25 % vetch + 75 % triticale. the lowest one (120.1 cm) from the mixture including 100 % triticale.54 3- Length of leaves of triticale was signif iciantly affected by either mixture rates and cutting dates. The measurement varied between 23.36 cm (from 75% vetch +25% triticale) and 21.33 cm (from 100% triticale). Increasing the rates of vetch in mixture increased the length of leaves. The length of leaves measured at second cutting date was higher than that of the first one. 4- Blade width of triticale was influenced by mixture rates significantly. The blade width varied between 1.60 cm (from 75 % vetch + 25 % triticale) and 1.48 cm (from 100 % triticale). Increasing the rate of vetch in mixture increased the blade width of triticale. 5- The mixture rates and interaction between mixture rates and cutting dates were effective on green herbage yield. Green herbage yield varied between 2892 kg/da {from 50 % vetch + 50% triticale) and 2165 kg/da (from 100 % vetch). Generally, vetch +triticale mixtures provided much more green herbage yield than pure growing of vetch or triticale. 6- The hay yield was affected by mixture rates and cutting dates. However, there was significant interaction between them. It varied between 846 kg/da (from 25 % vetch + 75 % triticale) and 391.9 kg/da (from 100 % vetch). At the second cutting date, more hay yield (762.1 kg/da) was obtained when comparing to that of the first one. 7- Botanical compositions of green herbage and hay were signif iciantly affected by mixture rates. The rates of mixture components in green herbage and hay appeared to be in harmony with the seed rates of the mixture components arranged at sowing. 8- Crude protein content of the hay was signif iciantly influenced by mixture rates and cutting date. The55 percentage of crude protein varied between 14.3 % (from 100 % vetch) and 10.6 (from 25 5 vetch + 75 % triticale). 9- Crude protein yield was also signif iciantly affected by mixture rates. It varied between 97.57 kg/da (froia 100 % triticale) and 53.86 kg/da (from 100 % vetch). 10- Seed yield of vetch was not influenced by mixture rates and cutting dates. It varied between 26.92 kg/da (from 50 % vetch + 50 % triticale). Seed yield of triticale was affected signif iciantly by mixture rates. It varied between 270.3 kg/da (from 100 % triticale) and 97.7 kg/da (from 75 % vetch + 25 % triticale). This result may have a practical application when harvest for herbage is impossible due to the unfavorable enyiromental conditions.