Protein seviyeleri farklı rasyonlarla beslenmenin tilapilarda protein etkinlik oranı, büyüme ve yem değerlendirme üzerine etkisi
The Effect of different dietary protein levels on protein efficiency rate, grovth and feed conversion rate in tilapia
- Tez No: 45710
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PROTEİN SEVİYELERİ FARKLI RASYONLARLA BESLEMENİN TİLAPİALARDA {Oreochromis niloticus L.) PROTEİN ETKİNLİK ORANI, BÜYÜME VE YEM DE?ERLENDİRME ÜZERİNE ETKİSİ Şaheser ULUSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Doğan ATAY Yıl : 1995 Sayfa: 38 Jüri : Prof. Dr. Doğan ATAY : Prof. Dr. Mustafa KÜRÜ : Prof. Dr. Selçuk SEÇER Bu çalışmada, ortalama 4.38 ± 0.13 g ağırlığındaki Oreochromis niloticus yavrularını % 27, % 32 ve % 45 proteinli ve % 12 yağlı yemlerle 60 gün beslemenin; büyüme, yem değerlendirme oranına ve protein etkinlik oranına etkileri araştırılmıştır. Yavru tilapialar için en iyi büyüme oranı % 45 protein içeren yemle elde edilmiş, % 27 ve % 32 proteinli yemlerle elde edilen büyüme oranları arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur. Yem değerlendirme oranı en iyi olarak yine % 45 proteinli yemle (1.68) elde edilmiş, yemin protein seviyesi düştükçe bu oran yükselmiştir. Tilapia yavruları için en yüksek protein etkinlik oranı, % 27 proteinli yemle elde edilmiş, protein seviyesi yükseldikçe proteinin enerji olarak kullanılması sebebiyle bu oranda düşme görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Oreochromis niloticus, yavru balık, büyüme oranı, yem değerlendirme oranı, protein etkinlik oranı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters of Sciences Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT DIETARY PROTEIN LEVELS ON PROTEIN EFFICIENCY RATE, GROWTH AND FEED CONVERSION RATE IN TILAPIA {Oreochromis niloticus L.) Şaheser ULUSOY University of Ankara Graduate School of Aplied Sciences Department of Fisheries Advisor: Prof. Dr. Doğan ATAY Year : 1995; Page: 38 Jury : Prof. Dr. Doğan ATAY Prof. Dr. Mustafa KURU Prof. Dr. Selçuk SEÇER In this study, the effects of three different dietary protein levels namely 27 %, 32 % and 45 %, were investigated on growth, feed conversion coefficient and protein efficiency rates in Oreochromis niloticus juveniles which were weighed 4.38 ± 0.13 g. The best growth rate was obtained with diet containing 45 % dietary protein. The difference between growth rates, optained with 27 % and 32 % protein levels, was found to be statistically insignificant. Feed conversion ratio was also found to be best (1.68) with diet containing 45 % protein. Feed conversion coefficient value increased as dietary protein level decreased. The highest protein efficiency rate was observed in O. niloticus juveniles fed on diet containing 27 % dietary protein. A decrease was observed in PER as the dietary protein level increased due to consumption of proteins as an energy source. KEY WORDS: O. niloticus, juvenile, growth performance, feed conversion ratio, protein efficiency rate.