İki şeker sorgum çeşidinde hasat zamanının kitle ve şurup verimi üzerine etkileri
The effects of harvest time on biomass and syrup yields of sweet sorghum
  1. Tez No: 457108
  2. Yazar: ŞERİFE SEHER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Şeker sorgumun (Sorghum bicolor L. Moench) fermantasyon teknolojisinden faydalanarak biyoyakıt üretiminde kullanımı, yüksek şeker içeriği sebebiyle sürekli olarak artmaktadır. Şeker sorgum gerek kıraç gerekse sulu şartlarda yetiştirilebilmesi nedeniyle Türkiye'de enerji açığının kapatılmasında kullanılabilecek bir bitkidir. Bu çalışma, Çanakkale ekolojik koşullarında iki farklı şeker sorgum varyetesinde hasat zamanının kitle ve şurup verimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüş, ana parselleri çeşitler (PHS 12-10 ve Samsun Yerel), alt parselleri ise hasat zamanları (% 50 çiçeklenme, süt olum, hamur olum ve tam olum) oluşturmuştur. En yüksek yeşil ot ve kuru ot verimleri PHS 12-10 çeşidinden elde edilmiştir. Aynı zamanda, yeşil ot ve kuru ot verimi ile şeker oranının hasat zamanının gecikmesine bağlı olarak arttığı gözlenmiştir. Sonuç olarak Çanakkale sulu koşullarında PHS 12-10 çeşidinin kaba yem ve şurup üretimi için kullanılabileceği, şurup üretiminde en uygun hasat zamanının tam olum dönemi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Use of sweet sorghum (Sorghum bicolor L. Moench) in biofuel production by fermentation technology is constantly increasing because of it has high sugar content. Sweet sorghum is a crop that can be used to supply the energy demand of Turkey due to it can grow in both dried and irrigated conditions. This study was conducted to determine the effect of harvest time on biomass and syrup yields of two sweet sorghum varieties in Çanakkale conditions. This study was carried out according to the split plot design with three replications, where the main plot and sub-plots were varieties (PHS 12-10 and Samsun local) and harvest time, respectively. The highest green and dry herbage yield were obtained from PHS12-10 variety. Also, it was observed that green herbage yield, dry herbage yield and sugar ratio increased depending on the delay of harvest time. Consequently, PHS 12-10 variety can be used for production of dry forage and syrup in Çanakkale irrigated conditions, practically the most suitable harvesting time is full maturation period for syrup production.