İki şeker sorgum çeşidinde hasat zamanının kitle ve şurup verimi üzerine etkileri
The effects of harvest time on biomass and syrup yields of sweet sorghum
  1. Tez No: 470145
  2. Yazar: NEYZEN KUZU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLŞAH BENGİSU YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma Şanlıurfa ili ekolojik koşullarında Harran Üniversitesi Eyyubiye Kampusu tarla bitkileri uygulama alanında 2015 yılında yürütülmüştür. İki şeker sorgum çeşidinin farklı hasat zamanlarının kitle ve şurup verimine etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrür şeklinde yürütülmüştür. Ana parsellerde çeşitler yer almaktadır. Bunlar;PHS ve Samsun yerel çeşitleridir. Alt parselleri oluşturan hasat zamanları %50 çiçeklenme dönemi, süt olum dönemi, hamur olum dönemi ve tam olum dönemidir. PHS çeşidinin yeşil ve kuru ot verimleri, şerbet oranı Samsun yerel çeşidinden daha yüksek olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was done on farm plant application area of Eyyubiye Campus of Harran University, in the ecological condition of the city Şanlıurfa. This research was done in order to detect the effect of different time harvesting of two different sweet sorghums on mass and syrup productivity. The research was done three times repeatedly according to divided parcels trial pattern. There are different types on main parcels. These types are PHS and Samsun local. The harvesting times of Subparsels were % 50 bloomingtime, milk availability time, dough availability time and fully availability time. It is detected that percentage of sherbet, green and dried weed productivity of PHS type is higher.