Kocadarıda bitki sıklığı ve azotlu gübrelemenin tane verimi, verim komponentleri ve bazı bitkisel özelliklere etkisi
Plant density and nitrogen fertilizer effect on grain yield, yield components and some plant characters of sorghum
- Tez No: 835348
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kocadarı, dünyada insan ve hayvan beslenmesi açısından çeltik, arpa, buğday ve mısırdan sonra gelen en önemli beşinci tahıldır. Kuzey Afrika kökenli olan bitki, tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu çalışma, Samsun-Atakum killi ve Samsun-Bafra kumlu bir toprakta ana ürün olarak yetiştirilen Öğretmenoğlu 77 tane sorgum çeşidinde bitki sıklığı ve azotlu gübrenin birim alan tane verimi ve diğer bazı agronomik karakterler üzerine etkilerini araştırmak ve en yüksek birim alan tane verimi sağlayan en uygun bitki sıklığı ve azotlu gübre seviyelerini tespit etmek amacıyla 2021 yıllında yürütülmüştür. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde düzenlenen denemede dört azot dozu (0, 10, 20, 30 kg/da) ve dört bitki sıklığı (30, 60, 90, 120 bitki/m2) üç tekrarlamalı olarak uygulanmıştır. Birim alan tane verimi ile 14 değişik bitki, salkım ve tane karakterine ait veriler iki lokasyon birleştirilmiş olarak analiz edilmiştir. Azot dozu uygulamalarının parselde tane verimi üzerindeki etkisi önemli çıkmış ve en fazla parselde tane verimi dekara 30 kg azot dozu uygulamasından elde edilmiştir. Bitki sıklıklarının parselde tane verimi üzerindeki etkisi önemli çıkmış ve en fazla parselde tane verimi metrekarede 90 adet bitki sıklığından elde edilmiştir. Bitki sıklığı, birim alan tane verimini, düşük azot dozlarında olumsuz, orta ve yüksek azot dozlarında ise olumlu şekilde etkilemiştir. Azot × bitki sıklığı interaksiyonu önemli çıkmış ve en fazla parselde tane verimi dekara 20 kg azot dozu ile metrekarede 90 adet bitki sıklığında kombinasyonundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Grain sorghum is the fifth most important grain in the world in terms of human and animal nutrition, after rice, barley, wheat and corn. Originating from North Africa, the plant is widely cultivated in tropical and subtropical regions. This study was carried out to investigate the effects of plant density and nitrogen fertilizer on grain yield per unit area and some other agronomic characters and to determine the highest grain yield per unit area in Öğretmenoglu 77 grain sorghum cultivar grown in Samsun-Atakum clayey and Samsun-Bafra sandy soil. This study was carried out in 2021 to determine the most appropriate plant density and nitrogen fertilizer levels. Four nitrogen doses (0, 10, 20, 30 kg/da) and four plant density (30, 60, 90, 120 plants/m2) were applied with three replications in the experiment, which was organized in the split plots experimental design in random blocks. The grain yield per unit area and the data of 14 different plants, cluster and grain characteristics were analyzed by combining the two locations. The effect of nitrogen dose applications on the grain yield in the plot was significant and the maximum grain yield in the plot was obtained from the application of 30 kg nitrogen dose per decare. The effect of plant density on the seed yield in the plot was significant and the maximum seed yield in the plot was obtained from 90 plants per square meter. Plant density affected grain yield per unit area negatively at low nitrogen doses and positively at medium and high nitrogen doses. The interaction of nitrogen × plant density was significant and the maximum grain yield was obtained from the combination of 20 kg nitrogen dose per decare and 90 plant density per square meter.