3-aminopiridin bileşiklerinin antimutajenik etkileri, biyolojik aktivite ve DNA ile etkileşimlerinin araştırılması
Investigation of antimutagenic effects, biological activity and interaction with DNA of the 3-aminopyridine compounds
- Tez No: 457113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada 3-aminopiridin Schiff bazı bileşikleri; 2-[(pridin-3-yilimino)metil]fenol (Bileşik 1) ve 4-nitro-2-[(pridin-3-yilimino)metil]fenol (Bileşik 2)'nin mutajenik, antimutajenik, antimikrobiyal, DNA bağlanma ve DNA kırma aktiviteleri araştırıldı. Bileşiklerin mutajenik ve antimutajenik etkileri Ames testi ile Salmonella typhimurium TA98 ve TA100 mutant suşları kullanılarak çalışıldı. Bileşik 1 ve Bileşik 2'nin hem TA98 hem de TA100 mutant suşlarında mutajenik etkisinin olmadığı gözlendi. Antimutajenik aktivite çalışmaları sonuçlarına göre ise her iki bileşiğin güçlü antimuajenik etki gösterdiği belirlendi. Antimikrobiyal aktivite, broth mikrodilüsyon metodu ile bakterilere ve mayalara karşı test edildi. Bileşiklerin bakterilere karşı 128-16 mg/mL ve mayalara karşı 64-32 mg/mL konsantrasyonlarında antimikrobiyal aktivite gösterdikleri saptandı. Bileşiklerin DNA'ya bağlanma özellikleri UV-Vis absorpsiyon titrasyonu yöntemi ile Calf Thymus-DNA (CT-DNA) kullanılarak çalışıldı. Çalışma sonucunda Bileşik 1'in interkalatif ve elektrostatik olarak, Bileşik 2'nin ise elektrostatik olarak DNA'ya bağlandığı saptandı. DNA kırma çalışması agaroz jel elektroforezi yöntemi ile pBR322 plasmid DNA kullanılarak yapıldı. Her iki bileşiğinde hem hidrolitik hem de oksidatif olarak DNA'yı kırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, mutagenic, antimutagenic, antimicrobial, DNA binding and DNA cleavage activities were investigated of 3-aminopyridine Schiff bases (2-[(pyridin-3-ylimino) methyl]phenol (Compound 1) and 4-nitro-2-[(pyridin-3-ylimino) methyl] phenol (bitiştir) (Compound 2). The mutagenic and antimutagenic effect of the compounds were investigated using Salmonella typhimurium TA98 and TA100 mutant strains by Ames test. The Compound 1 and Compound 2 did not show any mutagenicity in both TA98 and TA100 mutant strains. According to the results of antimutagenic studies, both compounds showed strong antimutagenic effects. Antimicrobial activity was tested by broth microdilution method against bacteria and yeasts. Antimicrobial activity was detected at concentrations of 128-16 mg/mL against bacteria and 64-32 mg/mL against yeasts. The binding activities of the compounds to DNA were studied using Calf thymus (CT-DNA) by the UV-Vis absorption titration method. As a result of the study, it was determined that Compound 1 bind to DNA via intercalative and electrostatic on the other hand, Compound 2 bind to DNA via electrostatic binding mode. The DNA cleavage study was performed using pBR322 plasmid DNA by agarose gel electrophoresis. The study determined that both compounds cleveage DNA by both hydrolytic and oxidative.