Amino pridin türevli azo ve imin bileşiklerinin ve akrilat polimerinin eldesi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Obtaining and investigation of the spectroscopic properties of amino pridine derivative azo and imine compounds and their acrylate polymer
- Tez No: 783820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ÖZKINALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Schiff bazları ve azo boyarmaddeler özellikle son yıllarda yaygın kullanım alanı göstermektedir. Özellikle Schiff bazları kanser dahil pek çok hastalık tedavisinde kullanılan ilaçların hazırlanmasında kullanılmaktadır. Azo boyarmaddeleri gıda, tekstil ve benzeri pek çok sektörde kullanılmaktadır. Schiff bazı ve azo boyarmaddelerden hareketle üretilen polimerler de yaygın olarak adsorpsiyon işleminde çevre dostu olarak tercih edilmektedir. Polimerlerin tercih sebebi olan özellikleri vardır. Bu özellikleri nedeniyle atık su arıtma sistemlerindei malzeme üretiminde, tekstil sanayiinde kullanılmaktadır. Polimerler, sağlık dalında yaygın kullanım alanına sahiptir. Yapılan tez çalışmasındada 2- amino piridin, 2-Amino-5-Metil Piridin ve 2-Amino-5- Kloro Piridin çıkış maddeleri kullanılarak 3 farklı Schiff bazı ve 3 farklı azo boyarmadde sentezlenmiştir. Sentez bileşiklerden yararlanılarak yeni akriloil türevli polimerler elde edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin IR, NMR, Kütle spektroskopisi gibi spektroskopik yöntemlerle yapıları aydınlatılarak literatüre katkı sağlanmıştır. Yapılan çalışma da hem Schiff hem de akriloil grubu içeren polimerlerin sentezlenmesi kullanım alanı açısından oldukça önemli bir çalışmadır. Polimerleştirme tepkimesi sonucu elde edilen bileşik molekül ağırlığı orta büyüklüktedir. Sentez bileşiklerinin verim oranı %87.94 lere kadar çıkmıştır. Yapılan çalışma elde edilen sentez bileşiklerinin farklı alanlarda kullanımına dönük çalışmalar açısından gelecek vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Schiff bases and azo dyes have been widely used in recent years. Especially Schiff bases are used in the preparation of drugs used in the treatment of many diseases, including cancer. Azo dyes are used in many sectors such as food, textile and so on. Polymers produced from Schiff base and azo dyestuffs are also commonly preferred as environmentally friendly in the adsorption process. Polymers have properties that make them preferable. Due to these properties, it is used in the production of materials in wastewater treatment systems and in the textile industry. Polymers are widely used in healthcare. In the thesis study, 3 different Schiff bases and 3 different azo dyestuffs were synthesized by using 2-amino pyridine, 2-Amino-5-Methyl Pyridine and 2-Amino-5- Chloro Pyridine starting materials. New acryloyl-derived polymers have been synthesized by using synthetic compounds. The structures of the obtained compounds were elucidated by spectroscopic methods such as IR, NMR, and mass spectroscopy, thus contributing to the literature. Synthesis of polymers containing both Schiff and acryloyl groups is a very important study in terms of usage area. The molecular weight of the compound obtained as a result of the polymerization reaction is of medium size. The conversion rate of synthesis compounds increased up to 87.94%. The study is promising in terms of studies on the use of the obtained synthesis compounds in different fields.