Çanakkale'de dağılış gösteren Testudo graeca (Testudinata;Testudinidae) populasyonlarında plazma biyokimyasına ait parametrelerin belirlenmesi
Determining of plasma biochemical parameters in the population of Testudo graeca (Testudinata;Testudinidae) distributed in the Canakkale
- Tez No: 457123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Hematoloji, Biochemistry, Biology, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
: Bu çalışmada, Çanakkale Bölgesi'nde yayılış gösteren toplam 20 (10 ♂♂, 10 ♀♀) Testudo graeca türünde üreme öncesi (Mart-Nisan 2016) ile üreme döneminde (Haziran-Temmuz 2016) ve cinsiyete bağlı bazı biyokimyasal kan parametreleri (glukoz, üre, kalsiyum, kolesterol, trigliserit, kreatinin, ürik asit, total protein, demir, albumin, fosfor, H.D.L. ve magnezyum), hemoglobin ve hematokrit değerleri belirlenmiştir. Biyokimyasal kan parametreleri için boyundaki ligamentin sağ ve sol lateralinden aspire etme yöntemi ile kan alınmış, içerisinde lityum heparin olan biyokimya tüplerine aktarılmış ve santrifüj edilerek plazma kısmı ayrılmıştır. Elde edilen kandan otoanalizör yardımı ile biyokimyasal kan parametrelerine ait veriler belirlenmiştir. Sonuç olarak, Testudo graeca populasyonunda plazma biyokimyası parametrelerinin referans aralıkları belirlenmiştir. Glukoz, ürik asit ve demir değerleri bakımından üreme dönemi öncesi ve üreme dönemi karşılaştırıldığında dişilerde istatistiki farklılık tespit edilmiştir. Dişilerin glukoz değeri üreme öncesi dönemde, ürik asit ve demir değerlerinin ise üreme döneminde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca üreme dönemi öncesinde demir değeri erkek ve dişiler arasında istatistiki farklılıklar gösterir.
Özet (Çeviri)
In this study, some biochemical parameters (glucose, urea, calcium, triglyceride, cholesterol, creatinine, uric acid, total protein, ıron, albümin, phosphorus, H.D.L., magnesium) hemoglobin and hematocrit depending on the pre-breeding (March & April 2016) and breeding (June & July 2016) periods and sex were determined in a total of 20 (10♂♂, 10 ♀♀) Testudo graeca specimens distributed in the Çanakkale. For the biochemical parameters, 0.5 ml of blood was collected from the scale in the lateral ligament of the right and left of the neck is taken to a method of aspirating by means of a 5-ml syringe. The blood was transferred into the biochemical tubes containing lithium heparin and centrifuged, and the plasma part was separated. Data about biochemical parameters were obtained from the collected blood thanks to a spectrophotometer. In conclusion, reference intervals for plasma biochemical parameters were determined in the testudo graeca population. When compared to the reproduction period and the reproduction period in terms of glucose, uric acid and iron values, statistical differences were found in the teeth. It has been determined that the value of glucose in the teeth is higher in the pre-reproductive period and that of uric acid and iron in the reproductive period. In addition, there is statistical difference between iron value males and females before breeding period.