Natrix Natrix ve Natrix Tessellata (Squamata:Natricidae) türlerinin karşılaştırmalı kafatası osteolojisi
Comparative cranial osteology of the Natrix Natrix and Natrix Tessellata (Squamata:Natricidae)
  1. Tez No: 457125
  2. Yazar: ECEM BÜŞRA BESLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Biyoloji, Zooloji, Anatomy, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale Kavak Deltası (Saroz Körfezi)'nda dağılış gösteren Natricidae familyasına ait Natrix natrix (Linnaeus, 1758) ve Natrix tessellata (Laurenti, 1768) türlerinin kafatasına ait osteolojik özellikleri kalitatif ve kantitatif bakımdan ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Çalışılan örnekler şeffaf boyalı iskelet yöntemine göre hazırlanmıştır. Türlerin kafatası iskeletine ait 20 kalitatif 9 kantitatif osteolojik özellik bakımından karşılaştırması yapılmıştır. Elde edilen kafatasına ait değerleri SPSS (10.0 for Windows Student Version) istatistik paket programı kullanılarak istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Natricidae familyasına ait Natrix natrix ve Natrix tessellata'nın kafatasını oluşturan kemikler arasında önemli sayılabilecek farklar olduğu tespit edilmiştir. Bu farklar kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirilmiş ve istatistiki olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the osteological characteristics of Natrix natrix (Linnaeus, 1758) and Natrix tessellata (Laurenti, 1768) species belonging to the Natricidae family, distributed in Çanakkale Kavak Delta (Saroz Bay), were investigated qualitatively and quantitatively. The specimens were prepared by the method of ''transparent-painted total skeletons''. The specimens were examined according 20 qualitative and 9 quantitative osteological measurements. The resulting values of the skull are evaluated statistically using the statistical software package of SPSS (10.0 for Windows Student Version). In conclusion, in this thesis, there were important osteological differences between Natrix natrix and Natrix tessellata species, especially at the skull's bones. These differences have been demonstrated in both qualitatively and quantitatively and statistically evaluated.