Enerji tasarruflu akıllı cam uygulamaları için kullanılabilecek elektroaktif polimerlerde heteroatom sübstitüsyonunun elektrokromik performans üzerıne etkisi
Effect of the heteroatom substitution on the electroactive polymers for energy effecting smart windows applications
  1. Tez No: 457126
  2. Yazar: BETÜL ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMET KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında donör akseptör tipi polimerlerde yan gruptaki flor elementinin electrokromik performans üzerine etkisi araştırılmıştır. 3-hegziltiyofen ile fonksiyonlandırılmış 2,1,3-benzazol (TST, TST2, TSeT) akseptör bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm çıkış bileşiklerinin ve sonuç ürünlerinin yapılarının belirlenmesi 1H-NMR ve FT-IR spektrofotometre ölçümleri ile yapılmış ve moleküllerin optik özellikleri UV-Vis absorbsiyon ve floresans ölçümleriyle belirlenmiştir. Elektrokimyasal ölçümler döngüsel voltametri ile yapılmıştır. Bunun yanında kaplanan polimer filmlerde, yan gruptaki flor atomunun morfoloji üzerine etkisi Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) tekniğiyle incelenmiştir ve bu polimer filmlerin morfoloji değişiminin elektrokromik performans üzerine etkileri spektroelektrokimyasal yöntemlerle belirlenmiştir. Sonuç olarak, polimerik zincirde yan grup olarak eklenen elektronegatif flor atomu sayesinde polimer zincirleri arasında itmeler olmuş ve zincir istiflenmeleri düzenlenmiştir ve bu sayede elektrolit iyonlarının polimer zincirleri arasına kolayca girip çıkarak özellikle elektrokromik performans, cevap zamanı, yüzde geçirgenlik değişimi (%DT) ve kararlılık gibi parametrelerin iyileştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effect of fluorine on the electrochromic performance donor acceptor polymer was investigated. After structure of initial compounds and target products was identified by using FT-IR, 1H-NMR techniques, optical properties of polymer was determined by UV-Vis absorption, fluorescence measurements. Electrochemical measurements were carried out by using cyclic voltammetry. Besides, fluorine effect on the polymer film morphologies was investigated by Atomic Force Microscope (AFM) technique. Thus, effect on the electrochromic performance of polymer film was investigated by spectroelectrochemical method when changing in morplogy by florination of the polymer. Finally, the polymer chain stacking was arranged by pushing between electronegative fluorine atoms on the polymer. Thus, the electrochromic performance such as response time, Transmittance change, stability was improved by electrolyte ions easily enter and exit the polymer chains.