Çanakkale koşullarında brokoli bitkisinin (Brassica oleracea L. cv. Beaumont) sulama zamanının planlanması
Determination of irrigation scheduling for broccoli (Brassica oleracea L. cv. Beaumont) under Canakkale province
- Tez No: 457134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, 2015 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dardanos Araştırma ve Uygulama alanında yürütülmüştür. Çanakkale koşullarında yapılan bu çalışmada, tüm sulama konularına 4 günde bir A sınıfı buharlaşma kabından meydana gelen buharlaşma miktarına göre sulama suyu uygulanmıştır. Deneme de 4 farklı sulama düzeyi oluşturulmuştur. Bunlar sırasıyla; bitkiyi su stresine sokmayacak tam sulama (I1.0), ve diğer stres konuları da tam sulama konusunda uygulanan suyun %70'i (I0.7, orta stres) , %30'u ve %0'nın (I0.3 ve I0.0 ağır stres) uygulandığı sulama konularıdır. Deneme sonucunda, brokoli (Brassica oleracea L.cv. Beaumont ) bitkisi su ihtiyacının tam karşılandığı sulama konusunda (I1.0, 361mm) en yüksek verim ve kalite değerlerine ulaştığı görülmüştür. Brokoli bitkisinin yetiştirildiği alanda su kısıtının olması durumunda, %30'luk su tasarrufunu yapılarak (I0.7, 253 mm) ekonomik oranda verim elde edilebileceği, ancak su stresinin %30'un üzerine çıkması durumunda verim ve özellikle kalitede önemli kayıpların olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The field experiment was carried out at the Dardanos Agricultural Research Station of Canakkale Onsekiz Mart University in 2015, near Dardanelles straits in Çanakkale province, Turkey. Irrigation interval (4-day) was fixed for all treatments and evaporation was determined by Class-A pan. In the full treatment (I1.0), water in the root zone was refilled up to field capacity. In the deficit treatments, the water applied was 70 % (I0.7), 30% (I0.3) and 0% (I0.0) of full irrigation It is concluded that broccoli (Brassica oleracea L.cv. Beaumont) gave the highest yield and quality in terms of that water need (361 mm) was fully met. If there is water scarcity in the field where broccoli is cultivated, an economical income from broccoli production can be obtained by saving %30 water or applying water of 253 mm. However, if water stress exceeds more than 30%, the yield and especially the quality of broccoli can be significantly losses.