Kültürel peyzaj değerlerinin kentsel tasarımda kullanımı: Lapseki (Çanakkale) ilçesi örneği
The usage of cultural landscape values in urban design: The case of Lapseki district (Canakkale)
  1. Tez No: 457133
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ERDURAN NEMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yerleşimler sahip oldukları kültürel kaynaklar ile kimlik kazanırlar. Bu kaynakların devamlılığının sağlanması günümüz ihtiyaçları doğrultusunda korunarak kullanılmaları ile mümkündür. Lapseki (Lampsakos), 955 km2 yüzölçümünde olup, Marmara ve Ege Bölgesi arasında yer alır. Alan, milattan önceki çağlardan beri yerleşime sahne olup, konumu ile stratejik öneme sahip bir yerleşimdir. Bu çalışmanın amacı tarihi nitelikli yerleşim yeri olan Lapseki'nin sahip olduğu kültürel peyzaj değerlerin; tarihi ve arkeolojik kaynaklar, yerel mimari, yöresel yaşam şekli, alan kullanımı, folklor ve tarımsal faaliyetlerinin envanterinin çıkarılması ve yerleşimin gelişimi açısından öneminin belirlenmesidir. Bu kaynakların resmi kurumlar tarafından geleceğe yönelik yapılacak çalışmalarda korunarak kullanımı Lapseki'nin kimlik kazanmasını sağlayacaktır. Çalışma sonucunda Lapseki'deki antik kent ve yerleşmeler, şehitlikler, camiler, han ve yel değirmenleri gibi tarihi nitelikli alan ve elemanların yerleri harita üzerinde belirtilmiş. Bu alanların Lapseki'nin kentsel tasarımına ve turizmine yapacağı katkılar hakkında öneriler getirilmiştir. Ayrıca Lapseki merkezi ile ilgili yapılan değerlendirmeler ve çalışmalar sonucunda sosyal aktivite olanaklarının yetersizliği, otopark alanlarının ve altyapının yetersizliği gibi sorunlar elde edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlenen sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Settlements gain their identity from their cultural resources. To ensure continuity of these resources is possible by using them in line with the requirements and saving. The floor area of Lapseki district (Lampsakos) is 955 km2 and it is located between Marmara and Aegean regions. It is a settlement of strategic importance with its location and historical background dates back to before Common Era. The aim of this article is to determine Cultural Landscape Values of Lapseki that historical places; historical and archaeological resources, domestic architecture, regional modes of living, space usage, folklore and taking inventory of agricultural activity; and the importance of settlement in terms of development. The protected usage of these resources by public enterprises will provide to create identity of Lapseki district. With this study, the location of historic areas and elements in Lapseki such as ancient city and settlements, martyrdoms, mosques, inn and windmills have been indicated on the map and the current conditions have been examined. Suggestions have been made about these areas which will make contributions for urban designing and tourism of Lapseki. Also as a result of elevations and studies related to Lapseki, some problems have been determined such as inadequacy of social activities, parking space and infrastructure. As a result of the evaluations, solutions have been proposed.