Çanakkale Boğazı'ndan alınan deniz suyundaki 137Cs miktarının belirlenmesi
Determination of the amount of 137Cs in sea water received from the Dardanelles
- Tez No: 457136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Karadeniz'de bulunan radyonüklidlerin önemli bir bölümü Çernobil kazası sonrası ortaya çıkmıştır. Bu bölgede bulunan radyonüklidler, boğazlar yoluyla taşınarak Marmara Denizi ve oradan Ege Denizi'ne ulaşmıştır. Çanakkale Boğazı'nda gerçekleştirilen bu çalışmada Cs-137 radyoizotopundan faydalanarak radyoaktif izleme yapılmıştır. Bu amaçla Çanakkale Boğazı'nın farklı konum ve derinliklerden su örnekleri alınmış ve bu örneklere ait Cs-137 aktiviteleri belirlenmiştir. Bu sayede Çanakkale Boğazında taşınmakta olan Cs-137 radyoizotopu aktivitesi konuma ve derinliğe bağlı olarak elde edilmiş ve aynı bölgede daha önce gerçekleştirilmiş olan benzer bir çalışmada elde edilen veri tabanı yenilenmiştir. Sonuç karşılaştırılarak farkların ve benzerliklerin sebepleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A significant portion of the radionuclides found in the Black Sea occurred after the Chernobyl accident. The radionuclides in this region have been transported through the straits to the Marmara Sea and then to the Aegean Sea. In this work carried out in the Dardanelles, radioactive monitoring was conducted using the Cs-137 radioisotope. For this purpose, water samples were taken from different positions and depths of the Dardanelles and Cs-137 activities of these samples were determined. The Cs-137 radioisotope activity carried in the Dardanelles was obtained depending on the location and depth and the database obtained in a similar study performed in the same area was renewed. The results are compared and the reasons for differences and similarities are discussed.