Finite element analysis of soil settlements in Kayseri Organized Industrial Zone
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi zeminlerindeki oturmaların sonlu eleman yöntemi ile analizi
- Tez No: 457141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR, YRD. DOÇ. DR. MÜGE AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Zemin-yapı etkileşimi çalışmaları, arazide ve laboratuvarda elde edilen zemin parametrelerinin girdi olarak kullanıldığı sonlu eleman analiz programları yardımıyla etkili bir şekilde yapılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, PLAXIS sonlu eleman analiz programı kullanarak Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (i) yol altyapı çalışmalarında geotekstil kullanımı ve (ii) üst yapı temel inşaatı çalışmalarında jet grout (dikey, eğimli) uygulamalarının zemin-yapı ilişkisine etkisini incelenmektir. İlk olarak, bir yol altyapısında kullanılan geotekstilin eksenel rijitlik değerindeki değişmenin zeminde oluşan maksimum toplam oturma ve geotekstilin eksenel taşıma gücüne olan etkisi PLAXIS analizleri ile araştırılmıştır. Eksenel rijitlik değerindeki artışın zeminde oluşan maksimum toplam oturmayı azalttığı, ve eksenel taşıma gücünü artırdığı gözlemlendi. İkinci olarak ise, jet grout kolon çapı ve boy değişiminin zemindeki maksimum oturma ve efektif gerilme değerleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. PLAXIS analizleri sonucunda çap ve boy artışının zemindeki maksimum oturmayı azalttığı, ek olarak efektif gerilmenin jet grout kolon çapı ile doğru, boyu ile ters orantılı olduğu tespit edildi. Ayrıca, geotekstil numunelerinin taramalı elektron mikroskobu görüntüleri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Soil-structure interaction studies could be carried out effectively using finite element analysis softwares, which employs certain soil parameters obtained from field and/or laboratory as input. The objective of the present study is to investigate (i) the use of geotextile in road subbase constructions, and (ii) the effect of jet grouting (vertical, inclined) applications on soil-structure interactions for the structures in Kayseri Organized Industrial Zone. Firstly, the influence of axial rigidity of geotextile to be used in a road subbase on the maximum total soil settlement, and bearing capacity of geotextile is studied by PLAXIS finite element analysis software. It was observed that increase in the axial rigidity causes decrease in the maximum total soil settlement and increase in axial bearing capacity of the geotextile. Secondly, the influence of the jet grout column diameter and length changes on the maximum soil settlement and effective stress values was studied. From the PLAXIS analysis results, an increase in diameter and length decreased the maximum soil settlement. It was also seen that there is a direct proportion between effective stress and diameter of jet grout column, while an inverse proportion with its length. Besides, scanning electron microscopy images of geotextile samples were illustrated in the present study.