Effect of aspect ratio and thickness of SPSW on nonlinear response of steel buildings
Çelı̇k plakalı perde duvarların en-boy oranının ve kalınlığının çelı̇k bı̇naların doğrusal olmayan tepkı̇sı̇ne etkı̇sı̇
- Tez No: 457143
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çelik plakalı perde duvar, süneklik ve yüksek dayanımlarından ötürü yapılar için iyi bir yanal yük direnç sistemi sağlayan etkili ve ekonomik yöntemlerden biri olarak düşünülür. Bununla birlikte, duvarın tasarım özellikleri ve yapı ile uyumluluğu gibi çesitli parametreler yapısal performansını etkiler. Bu çalışmada, çelik plakalarla dolgu yapılan farklı çelik yapıların davranışları sayısal olarak incelenmiştir. Bu amaçla iki durum çalışıldı. İlk durumda, çelik plakalı ve plakasız 2 katlı, 4 katlı, 6 katlı ve 8 katlı çelik binalar incelendi. Bu durumda plaka kalınlığı 1 ila 15 mm arasında değişirken, plakanın en-boy oranı sabit tutulmuştur. İkinci durumda, farklı en-boy oranları (0.29 ila 2.14) ve çeşitli kalınlıkları (1 ila 15 mm) olan çelik plakalı 4 katlı çelik bina değerlendirildi. Her iki durumda da, doğrusal olmayan statik (itme) analizi, inelastik kuvveti ve deformasyon kapasitesini hesaplamak için kullanılmıştır. Şerit modeli, çelik levhanın modellenmesi için kabul edildi. Bu çalışmada, dolgu paneli ve çelik binalardaki farklı doğrusal olmayan özellikler kullanılarak tanımlanan sayısal analiz, SAP2000 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçların analizi, plakaların en-boy oranı, kullanılan plakanın kalınlığı ve çerçeve yapılarının özelliklerine bağlı olarak binaların performansında belirgin bir iyileşmenin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The steel plate shear wall (SPSW) is considered as one of the effective and economical methods providing a good lateral load resisting system for the structures due to its ductility and high strength. However, several parameters such as the design properties of SPSW and its compatibility with the structure govern its structural performance. In this study, the behavior of different steel buildings employing with steel plates as infill panels was investigated numerically. To this aim, two cases were studied. In the first case, 2-story, 4-story, 6-story, and 8-story steel buildings with and without SPSWs were examined. The plate thickness in this case varied from 1 to 15 mm while the aspect ratio of the plate was kept constant. In the second case, 4-story steel building with SPSWs having different aspect ratios of 0.29 to 2.14 and various plate thicknesses of 1 to 15 mm were evaluated. For both cases, the nonlinear static (pushover) analysis was used to estimate the inelastic strength and deformation capacity. The strip model was adopted for modeling the steel plate. The numerical analysis developed and described in this study with different nonlinear properties for the infill panel and steel buildings were performed by means of the computer program SAP2000. The analysis of the results showed that the SPSWs caused a significant improvement in the performance of the buildings, depending mainly upon aspect ratio and thickness of the plate used as well as the properties of the frame structures.