The investigation of variation of TL dose response curve of natural calcite after annealing at different temperatures
Farklı sıcaklıklarda tavlama sonrasında doğal kalsitlerin TL doz tepkime eğrilerindeki değişimlerin araştırması
- Tez No: 457144
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NECMEDDİN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kalsit mineralinin termoluminesans (TL) çalışmaları seramik sanayii alanında geniş bir uygulama alanının gelişmesine yol açmıştır. Kristal saflığı, radyasyon dozu, ve ışınlama öncesi ısısal tavlama işlemleri bu mineralin TL ışıldama eğrisinin şeklini değiştirmektedir. Bu çalışmada, tavlanmamış ve farklı sıcaklıklarda tavlanmış doğal kalsit mineralinin TL doz tepkime eğrisi çalışılmıştır. Türkiye Elazığ-Ağın bölgesinden toplanan kalsit örneği beta ışınlaması sonucu iki ana ışıldama tepesine sahiptir. Numuneler 15 dakikadan 240 dakikaya kadar 600, 700, 800, 900, 1000 oC'lerde tavlanmış ve daha sonra doz tepkime eğrilerini çalışmak için oda sıcaklığında ışınlanmıştır. 900 ve 1000 oC'lerde tavlamanın özellikle doğal kalsit numınelerinin TL doz-cevap eğrilerini etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thermoluminescence (TL) studies of calcite mineral have resulted in the development of a wider range of applications in ceramic industry field. The TL glow curve shapes of minerals changes as a result of crystal purity, radiation dose, and thermal history previous the irradiation. In this study, the TL dose response of natural calcite samples of unannealed and annealed at different temperatures has been studied. The calcite samples that were collected from Elazığ-Ağın city in Turkey exhibit two main TL peaks following β-irradiation. The samples were annealed at 600, 700, 800, 900, 1000 oC from 15 minutes to 240 minutes and then they were irradiated at room temperature with a point beta source for different time durations to study TL dose response curve. It was observed that the annealings at 900 and 1000oC have high prononuced effects on the dose response curve of natural calcite.