Design and implementation of a wind turbine parameter measurement, data logging and telemetry unit
Bir rüzgar türbini parametre ölçümü, veri kaydı ve telemetri ünitesi tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 457146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET METE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Rüzgar güç potansiyeli topoğraf ve iklim şartlarından dolayı bölgeden bölgeye değişir. Bundan dolayı rüzgar parametelerinin doğru bir şekilde ölçümü çok önemli olmaktadır. Bu tezde, arduino mega 2560 mikrodenetleyicisi kullanılarak rüzgar veri ölçümü, kayıt ve telemetri ünitesi tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Atmel ailesinden arduino mega 2560 mikrodenetleyici tabanlı veri kayıt ünitesi bir bölgenin veya küçük ölçekli bir rüzgar türbininin rüzgar parametrelerinin ölçülmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu ünite, gerçek zaman saati kullanarak rüzgar parametrelerini ölçer ve belirli zaman aralıklarında SD karta zaman ve tarih ile kaydeder. Dahası, ünite Microsoft Visual Studio.Net C# platformu ile kodlanarak yazılan arayüz görüntüleme programı aracılığıyla seri port üzerinden USB ile kişisel bilgisayara bağlanarak rüzgar parametrelerini izleyebilir. Buna ek olarak, ünite radyo frekansı telemetri modülü kullanarak verileri kablosuz bir şekilde uzak bir sahaya iletebilir. Geliştirilen ünite herhangi bir bölgenin rüzgar güç potansiyelini analiz etmek için kullanılabilir. Bu sayede, önerilen saha için rüzgar güç potansiyelinin yeterli olup olmadığı kararı verilebilir. Ayrıca, bu çalışma ile küçük ölçekli bir rüzgar türbini çalışması esnasında rüzgar hızı, faz akımı ve faz gerilimi bilgileriyle kontrol edilebilir ve gerekirse, güvenli işletim için müdahale edilebilir.
Özet (Çeviri)
Wind power potential varies from region to region due to the both topographic and climatic conditions. Hence, measurement of wind parameters accurately becomes very important. In this thesis, wind data measurement, logging and telemetry unit using arduino mega 2560 microcontroller has been designed and developed. From Atmel family arduino mega 2560 microcontroller based data logging unit has been developed in order to measure wind parameters of a region or a small scale wind turbine. This unit measures and stores wind parameters at specific time intervals into a sd card with time and date using real time clock. Furthermore, unit can monitor wind parameters by connecting to the personal computer using USB through serial port via written interface monitoring program that is coded with Microsoft Visual Studio.Net C# platform. In addition to this, unit can transmit data wirelessly to a remote site using radio frequency telemetry module. The developed unit can be used to analysis wind energy potential of any region. In this way, it can be make a decision that wind power potential is enough or not for the proposed site. Moreover, a small scale wind turbine can be controlled using wind speed, phase current and phase voltage information during operation with the help of this study and if needed, it can be interfered to operate safely.