Determination of the drying shrinkage and compressive strength of concrete by using nano-silica
Nano-silika kullanımı ile betonun kuruma büzülmesi ve basınç dayanımının belirlenmesi
- Tez No: 457145
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. NİHAT ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Beton matrisinde nano parçacıkların kullanımı yeni uygulanan teknolojilerden birisidir. Bu çalışmada, normal betonun performansını artırmak için ilave çimentolu malzeme olarak nano-silika kullanımına ilişkin deneysel bir araştırmanın sonuçları sunulmaktadır. Üç farklı nano-silika oranı (Portland çimentosunun ağırlıkça % 1, %3 ve % 5 oranlarına göre) kullanımış ve nano-silika içermeyen normal beton ile karşılaştırma yapılmıştır. Bu amaçla sırasıyla 380, 325 ve 300 kg gibi toplam sementasyon malzemeleri içeriği ile üç su-bağlayıcı (w / b) oranında (0.33, 0.45 ve 0.55) toplam 12 beton karışımı tasarlanmıştır. Basınç dayanımı, kuruma büzülmesi ve karşılık gelen kurumaya bağlı ağırlık kaybı gibi betonların performans özellikleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar, normal beton ile karşılaştırıldığında nano-silika'nın dahil edilmesinin, kuruma büzülme gerginliğini önemli ölçüde arttırdığını ortaya koymuştur. Betonun basınç mukavemetinde ki artış, ağırlıklı olarak nano-silika değişim oranına, w / b oranına ve test yaşına bağlı olarak gözlenmiştir. Aynı w / b oranı için, % 3'e kadar nano-silika içeriğinin arttırılması, % 0 ve % 5.0 nano-parçacıklar eklenerek uygulanan beton çeşitlerinde daha yüksek basınç direnci sağlamıştır. Kuruma büzülmesi ve ağırlık kaybı w/b oranı artışı, nano-silika eklenmesi ile artmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of nano particles is one of the new technologies applied in concrete matrix. This study presents the experimented results of an investigation on the use of nS as a supplementary cementitious material to improve the performance of normal concrete. Three replacement levels of nS (i.e. 1, 3, and 5% by weight of the binder) were employed and compared with normal concrete without nS. Therefore, a total of 12 concrete mixtures were designed at three water-binder (w/b) ratios (i.e. 0.33, 0.45, and 0.55) with total cementations materials contents such as 380, 325 and 300 kg, respectively. The performance characteristics of the concretes such as compressive strength, drying shrinkage, and weight loss due to the corresponding drying were evaluated. The results revealed that the inclusion of nS significantly increased the drying shrinkage strain compared with normal concrete. Therewithal, an increasing in the compressive strength of the concrete was observed depending mainly on the replacement level of nS, w/b ratio, and the age of testing. For the same w/b ratio, increasing of nS content up to 3% yielded in higher compressive strength than that of concretes implemented by incorporating 0% and 5.0% nano-particles. Moreover, drying shrinkage and weight loss increased with the increase of w/b ratio and the addition of nS.