Developing a decision support system for cost-time trade off in project management
Proje yönetiminde maliyet-zaman ödünleşimi için bir karar destek sistemi geliştirilmesi
- Tez No: 457153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Proje yöneticilerinin genellikle yönettikleri projeleri toplam maliyeti azaltarak belirlenen süre içerisinde bitirmeleri gerekmektedir. Faaliyetlere daha fazla kaynak aktararak proje süresini kısaltabilirler. Proje yöneticileri maliyet ve zaman arasında bir mübadele ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bunun yanı sıra gereken durumlarda bazı faaliyetleri tedarikçilerden sağlanabilmektedir. Bu durumlarda proje yöneticileri proje faaliyetlerinin sürelerini ve risklerini, proje tamamlanma süresini, proje toplam maliyetini ve tedarikçilerinin hizmet verme kalitesini değerlendirmek durumunda kalmaktadırlar. Bu çalışmada, tedarikçilerin kıyaslandığı ve faaliyetlerin normal zaman ve azaltılmış zamanlarının dikkate alındığı çok kriterli bir karar destek sistemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Project managers are generally requested to finish their project in a scheduled time while reducing the total cost. They can reduce the project duration by assigning more resources to the project activities. Thus, the project managers generally face a trade-off between cost and time. Some of the project activities are sometimes subcontracted to suppliers. In such cases project managers need to evaluate project activity times and their risks, project completion time, project total cost and quality of their supplier support. In this study, a multi-criteria decision support system is proposed where activity normal and crash times are evaluated along with the supplier ranking with respect to some of their attributes.