Piridazin halkası içeren Schiff bazı metal komplekslerinin template etki ile sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of Schiff base metal complexes containing pyridazine ring by template effect
- Tez No: 457154
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Piridazin türevleri ve metal kompleksleri çeşitli farmakolojik etkinliklere sahiptir. Özellikle son yıllarda biyolojik faaliyetleri ile yoğun çalışmalar olmuştur. Piridazin türevleri ve bunların komplekslerinin üzerine yapılan artan çalışmalar (antibakteriyel, antifungal, antibiyotik, anti-depresan, anti-diyabetik, antihipertansif, analjezik, anti-tümör, antiviral, nefrotropik, anti-ınflamatuvar, anti-viral, anti-kanser, anti-agrega, anti-epileptik vb.) bizi bu çalışmayı yapmayı teşvik etmiştir. Bu çalışmada template etki tepkimesi ile piridazin Cu(II), Co(II), Mn(II), Ni(II) ve Zn(II) metal kompleksleri sentezlendi ve yapıları element analiz, FT-IR, TGA ve UV-Vis spektroskopi, elektrolitik ve manyetik duyarlılık ölçümleri ile karakterize edildi. Yeni piridazin Schiff bazı metal komplekslerinin yapısının binükleer olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pyridazine derivatives and their metal complexes have various pharmacological activities. Especially in recent years, there have been some intensive studies and biological activities. The increasing studies on pyridazine compounds and theirs complexes having some various properties on studies to be done in this subject (antibacterial, antifungal, antibiotic, anti-depressant, anti-diabetic, antihypertensive, analgesic, anti-tumor, antiviral, nephrotropic, anti-inflammatory, anti-viral, anti-cancer, anti-aggregative, anti-epileptic etc.) have encouraged us to study in this area. In this study, Cu(II), Co(II), Mn(II) , Ni(II) and Zn(II) pyridazine metal complexes were synthesized as template and characterized using elemental analysis, FT-IR, TGA and UV-Vis spectroscopy, electrolytic measurements, magnetic susceptibility. Structure of new pyridazine Schiff base metal complexes have been found binuclear structure.