A study on corrosion characteristics of AA2024 under different conditions
Farklı ortamlarda AA2024 alaşımının korozyon karakteriskleri üzerine çalışma
- Tez No: 457152
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BEDİR, YRD. DOÇ. DR. MEHMET YAKUP HACIİBRAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada kaplamasız ve çinko kaplamalı AA2024 alüminyum alaşımının sulu çözeltilerde ( üç farklı pH da 2, 7, 12) korozyon karakteristikleri çalışılmıştır. Bu tez geleneksel alüminyum kaplama methodları dışında (kromlama, çinkolama) alüminyumu bir metalle kaplamak için alternatif bir yol teklif etmektedir. Bu amaç için sadece katyon ve anyon içeren yeni bir iyonik sıvı kullanılmıştır. Alüminyum alaşımının yüzeyindeki tabii olarak oluşmuş alüminyum oksit tabakadan dolayı çinko iyonları içeren derin öktektik solvent içinde AA2024 alaşımı çinkoyla direk kaplanamaz. Çinkoyu alüminyum alaşımının yüzeyine Elekro-kaplama ile kaplayabilmek adına öncelikle yüzeydeki Al2O3 tabakayı sökmek için Ethaline içinde aşırı değer olan +1.65V anodik voltaj uygulanır. Hemen akabinde yüzeyinde artık alüminyum oksit tabaka olmayana AA2024 alaşımına yerinde kaplama için katodik -1.5V uygulanır. SEM ve XRD yardımıyla galvanize edilmiş AA2024 in amorf yapıda olduğu gözlemlenmiştir. Yüksek potansiyelde üç sulu çözeltide(10 mM HCl, 0.5 M NaCl, 10 mM KOH) kaplamasız AA2024 alaşımının yüzeyi çukurcuklara sahiptir. Asidik ve bazik ortam içerisinde çinko kaplanmış AA2024 alaşımı pasivasyon davranışına sahiptir. Çinko kaplı AA2024 alaşımın korozyon direnci hemen hemen kaplamasız AA2024 alaşımının korozyon direnci kadar yüksek çıkmıştır. Bu tezde rapor edilen çalışmada bazik ortamda(pH=12) çinko kaplamalı AA2024 alaşımının korozyon direncinin kaplamasız AA2024 alaşıma göre altı kat daha fazla olduğu sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work the corrosion characteristics of bare aluminum based alloy (AA2024) and zinc coated AA2024 are studied in the aqueous solution having three different pH (2, 7 and 12). Apart from the traditional methods of aluminum coating (chromate conversion coating and zincating), this thesis suggests an alternative way to coat aluminum with a metal. A novel ionic liquid consisting of only cations and anions electrolyte is used for this purpose. AA2024 alloy in a deep eutectic solvent (DES) having zinc ions cannot be coated by zinc by applying anodic potential directly due to the typical characteristic of aluminium alloy which has Al2O3 thin layer occurring naturally on the aluminium surface. To electrodeposit zinc on aluminium alloy, an extreme anodic voltage (+1.65) is firstly applied for removing Al2O3 layer in Ethaline and then the cathodic potential (-1.5 V) is immediately applied in order to deposit zinc in-situ on newly prepared aluminium alloy surface which does not have Al2O3 anymore. Galvanised AA2024 displays the characteristic of an amorphous structure observed by SEM and XRD. Bare AA2024 has pitting corrosion at high potential in three aqueous medium use in this work (10 mM HCl, 0.5 M NaCl, 10 mM KOH). Zinc coated AA2024 has passivation behaviour in alkaline and acidic media. Corrosion resistance of zinc coated AA2024 alloy is almost as high as that of bare AA2024 in three different media. The work reported in this thesis presents that zinc coated AA2024 has more than six times higher corrosion resistance than bare Al2024 in alkaline medium (pH = 12).