BRAPH: A toolbox developed for brain graph analysis of various imaging modalities
BRAPH: Beyin çizge analizinin farklı görüntüleme yöntemlerine yönelik geliştirilmiş araç kutusu
  1. Tez No: 457164
  2. Yazar: EHSAN KAKAEI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GIOVANNI VOLPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Karmaşık sistemler, insan beyni gibi, kompleks örüntüler sergileyen çok sayıda birbiriyle etkileşen elemandan oluşur. Çizge teorisi, her elemanın sistemdeki rolünü incelemek için matematiksel bir araç kutusu sunar. Bu yöntemi beyin şebekelerinde kullanmaya artan ilgiyle birlikte geliştirilen pekçok yazılım, araştırmacıların beyin şebekelerini analiz etmesinin önünü açmıştır. Ancak, kapsamlı ve kullanımı kolay olan bir araç kutusunun hala eksikliği çekilmektedir. BRAPH, kullanıcıların, beyin şebekelerinin farklı görüntüleme yöntemleriyle elde edilen verileri düzenlemesini ve analizini sağlayan ilk nesne yönelimli araç kutusudur. Bu amaçla, kullanıcıların çizge analizinin öncesinde, beyin atlaslarının kohortuyla birlikte aktarabilmelsi ya da kurabilmesi için çoklu grafksel kullanıcı arayüzleri (GUIs) tasarlanmıştır. Hem ikili hem de ağırlıklı çizgelere uygulanabilen çeşitli ölçümler, grupların karşılaştırılması, raslantısal şebekelerle karşılaştırma, boylamsal analizler ve istatistiksel analizler, BRAPH'ın içerdiği analiz araçlarından yalnızca bir kaçıdır.
Özet (Çeviri)
Complex systems, like the human brain, are composed of a huge number of interacting elements showing complex patterns. Graph theory provides a mathematical toolbox for investigating the role of each element in these systems. With the rise of interest in applying this method for studying brain networks, several software have been developed to allow researches conduct brain network analysis. However, a comprehensive and an easy-to-use toolbox is still lacking. BRAPH is the first object-oriented toolbox that provides users the ability of constructing and analyzing brain networks out of data acquired from various imaging modalities. For this purpose, multiple graphical user interfaces (GUIs) have been designed that allow the users to import or build brain atlases, along with cohort of subjects, prior to starting the graph analysis. Various graph measures for both weighted graphs and binary graphs, comparison between groups, comparison with random graphs, longitudinal analysis and statistical analysis, are only some of the analysis tools embedded in BRAPH.