Bazı tritikale (X triticosecale) genotiplerinde hidrojen peroksit ön uygulamasıyla tuz stresinin meydana getirdiği oksidatif hasarın giderilmesinde süperoksit dismutaz enziminin işlevi
The role of superoxide dismutase in avoiding the oxidative damage caused by salt stress with hydrogen peroxide pre-treatment in some triticale (X triticosecale) genotypes
- Tez No: 457203
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER DEMİRBAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tritikale buğday tarımının yapılmadığı alanlarda ekilmesi önerilen serin iklim tahılıdır. Bu tez çalışmasında, tohumlara ekim öncesi yapılan H2O2 ön uygulamasının (0, 50, 100 µM), Tatlıcak-97 ve Mikham-2002 genotiplerinin tuz stresi koşullarına olan toleransının arttırılması amaçlanmıştır. Petri kabı denemesinde H2O2 ön uygulamasının çimlenme dönemindeki etkisi, saksı denemesinde ise ekim öncesi H2O2 ön uygulamasının fide döneminde yapılan tuz stresine (0, 50, 100 mM NaCl) karşı SOD enziminin tritikale fidelerinin toleransındaki işlevi belirlenmiştir. Saksı denemesinde, tuz stresi uygulamasından 0 (tuz uygulama günü), 7 ve 14 gün sonra tritikale fidelerinin SOD aktivitesi ve bu enzimi kodlayan SOD1.1, SOD1.2, SOD2 ve SOD3 genlerinin ifade düzeyindeki değişimler ile H2O2, TBARS ve BSİ içeriklerinde meydana gelen değişimler saptanmıştır. Çimlenme denemesinde, NaCl konsantrasyonun artması kök ve gövde uzunluğu, gövde yaş ve kuru ağırlığı baskıladığı, her iki genotip de 100 µM H2O2 ön uygulamasının bu baskıyı ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir. Tatlıcak-97 çeşidinin Mikham-2002 çeşidine göre H2O2 ön uygulamasına daha iyi bir yanıt oluşturduğu saptanmıştır. Tatlıcak-97 çeşidinin tuz stresi koşullarına karşı Mikham-2002 çeşidine oranla Petri kabı ve saksı denemesi sonuçlarına göre daha toleranslı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tritikale is a kind of cool climate grain suggested to plant in unsuitable areas for wheat farming. In this thesis, it was aimed to increase of the salt tolerance of Tatlıcak-97 and Mikham-2002 genotypes with H2O2 (0, 50, 100 μM) pre-treatment to seeds under salt stress. It was determined that the effect of H2O2 pre-treatment on triticale seeds germination period in Petri dish experiment and the role of superoxide dismutase in the triticale seedling tolerance at two leaf levels against to salt stress (0, 50, 100 mM NaCl) were determined. In pot experiment, it was determined that the alteration of SOD activity and the gene expression level of SOD1.1, SOD1.2, SOD2 and SOD3 and H2O2, TBARS and leaf relative water (RWC) content in triticale seedlings at 0, 7, and 14 days after salt stress application. In the germination experiment, it was determined that increasing of NaCl concentration inhibited root and shoot length, shoot fresh and dried weigth, however 100 μM H2O2 pre-treatment removed this inhibitory effect in both genotypes. Thys, Tatlıcak-97 genotype responded to H2O2 pre-treatment better than Mikham-2002 was found. According to the results of both Petri dish and pot experiment, Tatlıcak-97 genotype was more tolerant to salt stress than Mikham-2002 genotype.