The examination of the effect of Taksim Square from past to present on Istanbul city's identity
Geçmişten günümüze Taksim Meydanı'nın İstanbul kent kimliği üzerine etkisinin irdelenmesi
  1. Tez No: 457204
  2. Yazar: BELMA ACARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA KİPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kamusal alanlar, toplumun tüm bireylerince paylaşılan ve erişilebilen, farklı bakış açılarının birlikte var olduğu ve bir araya gelebildiği alanlardır.Bir kentin kamusal alanlarında yer alan tüm mekansal deneyimler ve toplumsal ilişkiler, kentsel kültürün toplumsal üretimini oluşturmaktadır.Kentlerin geçmişlerine dair izle taşıyan kamusal mekanlar toplumsal hafızanın oluşmasını da sağlamaktadır.Bu tez çalışmasının konusunu oluşturan Taksim Meydanı ve yakın çevresinin Cumhuriyet Döneminin başlamasıyla birlikte İstanbul'da bölgenin fiziksel çevresi çeşitli müdahaleler geçirmiştir.Kentsel ölçüdeki bu müdahaleler oluşturan ve simge haline getiren bu mekanların Cumhuriyet kavramının toplumsal hafızada inşa edilmesi için birer araç halini almıştır.Bu doğrultuda geçmişten günümüze Taksim Meydanı ve yakın çevresi,geçirdiği değişimlerle birlikte İstanbul kent kimliğine etkisi önemli olmuştur.
Özet (Çeviri)
Puclic spaces are areas where different views can be shared and come together,accessible to all individuals in society.All spatial experiences and social relations in the public spaces of a city constitute the social production of urban cultures.Public spaces bearing traces of the cities pasts also provide for the formation of social memory.The Taksim square and its immediate surroundings,which constitute the subject of this thesis,have undergone various interventions in the physical environment of the region in İstanbul with the beginning of the Republican era.These interventions in the urban dimension have beome a vehicle for the construction of the symbolic concept of the Republc in the social memory.In this direction, the Taksim square and its immediate surroundings,which are the scene of strong zoning activities today,define an urban space that can legitimize the anticipation of cultural and social life foreseen to be reconstructed.