Kırklareli ilinde arıcılık faaliyeti yapan üreticilerden toplanan peteklerde antibiyotik ve pestisit kalıntısı aranması
Searching for antibiotic and pesticide content in honeycomb collected from the producers of beekeeping activities in Kirklareli province
  1. Tez No: 457205
  2. Yazar: MERAL SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK KURULTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırmada Kırklareli İli civarında arıcılık yapan 57 üreticiden petek örnekleri toplanmış ve LC-MS/MS yöntemi ile streptomisin, tetrasiklin, kloramfenikol antibiyotikleri ile imidacloprid, tribenuron metil, propargit ve pendimethalin pestisit kalıntılarının tespitine çalışılmıştır. Analiz sonuçları bölgeden toplanan peteklerde herhangi bir antibiyotik kalıntısının bulunmadığını göstermiştir. Pestisitler açısından bakıldığında ise imidacloprid ve tribenuron metil analizine göre 57 örneğin 4 tanesinde pendimethalin seviyesi maksimum kalıntı seviyesi (MRL) düzeyi olan 50 ppb'nin üzerinde tespit edilmiştir. Propargit Avrupa Komisyonu tarafından yasaklanmış bir akarisittir. Analizi yapılan 57 örneğin 11 tanesinde bu akarisite sınır değerin üzerinde rastlanmıştır. Arı yetiştiriciliğinde sorun olan Varroa hastalığı ile mücadelede de bilinçsiz olarak kullanılan akarisit grubu ilaçlar hakkında üreticilerin uyarılması gerektiği açıktır.
Özet (Çeviri)
In this study, 57 comb samples were collected from Kırklareli province analyzed for their streptomycin, tetracyclin, chloramphenicol, imidaclopride, tribenuron methyl, propargite and pendimethaline by using LC-MS/MS method. The results showed that none of the combs was found contaminated with antibiotics. In a similar manner, the samples were clear for imidaclopride and tribenuron methyl. However, 4 out of 57 samples were found to be contaminated with pendimethaline over the MRL limit of 50 ppb. As a prohibited active substance, propargite is sometimes used for the inhibition of Varroa. In our study, 11 of 57 comb samples were found to be contaminated with propargite over than 50 ppb. As a result, it is suggested that the producers should be warned for the unsuitable use of propargite in apiculture applications.