Farklı fesleğen (Ocimum basilicum L.) hatlarının Trakya koşullarında verim ve kalite ile ilgili bazı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some yield and quality components of sweet basil (Ocimum basilicum L.) lines from different origins in Thrace region
- Tez No: 457208
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, farklı fesleğen (Ocimum basilicum L.) hatlarının Trakya koşullarında verim ve kalite ile ilgili bazı özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2015 yılında Silivri Gümüşyaka' da yapılmıştır. Araştırma, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olup, ana parselleri hatlar (Kırşehir, Şanlıurfa, Gaziantep, ABD), alt parselleri biçimler (1. biçim 24 Temmuz, 2. biçim 2 Eylül, 3. biçim 2 Ekim) oluşturacak şekilde düzenlenmiştir. Bitki materyali olarak bir ABD ve üç Türkiye kökenli hat kullanılmıştır. Araştırmada; hatlar ve biçim zamanları yönünden incelenen özellikler arasında önemli farklılıklar saptanmıştır. Denemede bitki boyu (27,98-48,61 cm), dal sayısı (7,65-11,10 adet), yaprak boyu (2,34-5,55 cm), yaprak eni (1,04-3,04 cm), çiçek başak boyu (2,90-14,20 cm), bitki tacı (33,94-46,64 cm), yeşil herba verimi (2318,06-2874,32 kg/da), kuru herba verimi (643,14-945,16 kg/da), yeşil yaprak verimi (564,56-1386,10 kg/da), kuru yaprak verimi (195,75-333,85 kg/da), uçucu yağ oranı (% 0,46-0,74), uçucu yağ verimi (12,02-18,33 l/da) ve uçucu yağ bileşenleri incelenmiştir. Linalol uçucu yağı oluşturan bileşenler arasında tüm hatlar ve biçim zamanlarında en yüksek oranda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was done in order to determine some properties of yield and quality in Thrace conditions of different basil (Ocimum basilicum L.) lines in Silivri Gümüşyaka in 2015. The research was arranged in such a way that main parcels from lines (Kırşehir, Şanlıurfa, Gaziantep, ABD) sub-parcels from the shape (1st cutting 24 July, 2nd cutting 2 September, 3rd cutting 2 October) in 4 repetitive split parcels in randomized blocks according to the experiment design. A USA and three Turkish origins lines were used as plant materials. In research, significant differences were determined between features examined in terms of lines and shape times. In trial, plant height (27,98-48,61 cm), branch number (7,65-11,10 piece), leaf size (2,34-5,55 cm), leaf width (1,04-3,04 cm), flower spica length (2,90-14,20 cm), crown diameter (33,94-46,64 cm), green herb yield (2318,06-2874,3 kg/da), dry herb yield (643,14-945,16 kg/da), green leaf yield (564,56-1386,10 kg/da), dry leaf yield (195,75-333,85 kg/da), essential oil ratio (0,46-0,74 %), essential oil yield (12,02-18,33 l/da), volatile oil components were analyzed. Linalol was found in the highest level in all lines and shape times among volatile oil- forming components.