Tiroid hastalıklarında TSHR (D727E) ve interlökin 1 reseptör antagonisti (IL1RNVNTR) polimorfizmlerinin belirlenmesi
Establishment of the polymorphisms of TSHR (D727E) and interleukin 1 receptor antagonist (IL1RNVNTR) in thyroid diseases
  1. Tez No: 457224
  2. Yazar: BAHAR GÜRSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU YAŞAR ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Otoimmün hastalıkların içerisinde Hashimoto tiroiditi tiroidit hastalıkları arasında en sık görülenidir. Yapılan çalışmalarda hastalığın oluşmasında genetik faktörlerin önemi gösterilmiştir. Çalışmalarda TSHR ve IL1RN araştırılan genler arasında yer almaktadır. Bu genlerde oluşan D727E ve IL1RNVNTR polimorfizmleri Hashimoto tiroiditi riskine katkıda bulunabileceği ve hastalığa yatkınlık ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Yapılan bu çalışmaya 55 Hashimoto tiroidit tanısı konulan bireyler ile 49 sağlıklı kontrol dahil edilmiş olup DNA izolasyonu standart fenol kloroform yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. TSHR geni D727E polimorfizmi PZR – RFLP, IL1RNVNTR polimorfizmi ise PZR yöntremi kullanılarak tespit edilmiştir. PZR ve kesim ürünleri agaroz jel elektroforezi uygulanarak polimorfizmler görüntülenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, TSHR geni D727E polimorfizmi hasta ve kontrol grupları arasında istatistiki bir anlamlılık bulunmazken, IL1RNVNTR polimorfizminin hastalıkta risk faktörü olabileceği bulunmuştur. Bulgularımız IL1RNVNTR polimorfizminin daha büyük hasta gruplarında çalışılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Among the autoimmune thyroiditis Hashimoto thyroiditis is the most common one. Previous studies show that genetic factors are important in developing Hashimoto thyroiditis. TSHR and IL1RN genes are among those which are currently investigated in studies. D727E and IL1RNVNTR polymorphisms in these genes are thought to contribute to risk of Hashimoto thyroiditis, and to be related to predisposition towards this disease. In this study, TSHR gene D727E polymorphism was revealed through PCR–RFLP method for DNAs isolated from the blood of both patients and healthy subjects (55 patients, 49 subjects). IL1RNVNTR polymorphism was visualized through gel electrophoresis for PCR products. According to the results, while TSHR gene polymorphism does not indicate any difference between patients and controls, IL1RNVNTR polymorphism is found to be a risk factor in this disease. However, a definite judgement is difficult to make due to restricted number of patients and small size of control group.