Tiroid fonksiyon bozukluğu ve vitamin D eksikliğinin tip 2 diabetes mellituslu hastalarda kan şeker regülasyonu üzerindeki rolü
The role of thyroid dysfunction and vitamin D deficiency in blood glucose regulation in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 681587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: D vitamini vücutta hayati fonksiyonları olan bir hormondur. D vitamini eksikliği kas-iskelet hastalıklarına yol açmakla birlikte pek çok sistemik hastalık ile ilişkilendirilmiştir. Tiroid disfonksiyonları da tip 2 DM'a sık eşlik eden endokrinopatilerdendir. Tip 2 DM'da HbA1c, açlık kan glukozu ve tokluk kan glukozu tetkik edilerek glisemik durum değerlendirilir. Biz bu çalışmada tip 2 DM hastaları arasında D vitaminin değerlerinde eksiklik olanlarına verilen replasman tedavisi sonrası 3. ay ve 6. ay açlık/tokluk kan glukoz değerlerini ve HbA1c değerlerini retrospektif inceleyerek replasman tedavisinin diyabet regülasyonunda olan rolünü ortaya koymayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde etik kurul onayı alındıktan sonra 2015-2019 yılları arasında İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran tip 2 DM hastaları retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastalardan 0. 3. ve 6. ay rutin kontrolüne gelen ve 25(OH)D vitamini, serbest T4, serbest T3, TSH, HbA1c aynı anda bakılan 263 hasta çalışmaya dahil edildi. İlk başvurusunda D vitamini eksikliği olup D vitamini tedavisi alanların ve başvuru anında tiroid disfonksiyonu olup tedavi alarak ötiroid olanların glisemik durumları HbA1c, açlık kan glukoz ve tokluk kan glukoz ölçümleri ile değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 57,9±11,6 idi. D vitamini eksikliği tedavisi alarak D vitamini normal düzeye gelen hastaların 3. ay kontrollerinde HbA1c'de başlangıca göre azalma saptandı. (%7,19±1,9 %6,97±1,8, p=0,023) D vitamini tedavisi sonrası 0. ve 3. ay açlık kan glukozu ve tokluk kan glukoz değerleri karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmadı (sırasıyla p=0,063, p=0,36). Başlangıç, 3. ay ve 6. ay kontrolleri değerlendirildiğinde D vitamini tedavisiyle HbA1c, açlık kan glukozunda anlamlı değişim görülmedi (p=0,053 p=0,49). 3.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Vitamin D is a hormone with vital functions in the body. Vitamin D deficiency causes musculoskeletal diseases besides it has been associated with many systemic diseases. Also, thyroid dysfunctions frequently accompany type 2 DM. In Type 2 DM, HbA1c, fasting blood glucose and postprandial blood glucose are analyzed for evaluate the glycemic state. In this study, we aimed to reveal the role of replacement therapy in diabetes regulation by retrospectively examining fasting/postprandial blood glucose values and HbA1c values at the 3rd and 6th months after replacement therapy given to those with deficiencies in vitamin D among type 2 DM patients. Material and Method: After getting the ethics committee approval at Afyon Health Sciences University Medical Faculty Hospital, type 2 DM patients who applied to the Internal Medicine Policlinic between 2015 and 2019 were evaluated retrospectively. Of these patients, 263 patients who came to the regular control of the 3rd and 6th months and who were tested for 25(OH) vitamin D, free T4, free T3, TSH, HbA1c at the same time were included in the study. In the first application, the individuals that had vitamin D deficiency and received vitamin D treatment and those who had thyroid dysfunction and euthyroid with treatment were evaluated with HbA1c, fasting blood glucose and postprandial blood glucose measurements for the glycemic status. Results: The mean age of the patients included in the study was 57,9 ± 11,6. HbA1c was decreased in the 3rd month follow-up of patients whose vitamin D levels were normal by taking vitamin D deficiency therapy compared to baseline (%7,19±1,9 %6,97±1,8, p=0,023). There was no significant difference between fasting blood glucose and postprandial blood glucose values at 0 and 3 months after vitamin D treatment (p=0,063 p=0,36, respectively). When the initial, 3rd, and 6th month controls were evaluated, HbA1c and fasting blood glucose did not change significantly with vitamin D treatment (p=0,053 p= 0,49).