Effect of some biochemical parameters and humeral immunity on tsh receptors in thyroid disorders patients
Tiroid hastalarında bazı biyokimyasal parametreler ve humeral bağışıklığın tsh receptorlarına etkisi
  1. Tez No: 723474
  2. Yazar: AQEEL ABD ALMURTADHA KADHIM ALTAHER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
TSH-R Ab, özellikle hastanın immün tiroidi Graves hipertiroidizmi (GH) ile daha iyi hipertiroidizm belirtecidir ve Hashimoto hipotiroidizmi (HH), otoimmün tiroid hastalıklarının (AITD) klinik ifadesinin zıt uçlarıdır. Bu çalışmada tiroid bozukluğu olan 50 hasta ve 50 sağlıklı kontrol grubu oluşturuldu. Yüksek TSHR-Ab seviyeleri, TSH düzeyinde azalma ile FT4, FT3 ve T.G'de artış ile ilişkilendirildi, bu nedenle bir bağışıklık yanıtı vardı. İnterlökin -6 ve TNF değerleri de yükselir. Sonuçlar, kontrol grubundaki hastalarda ve ayrıca erkek ve kadın hastalarda FT4, FT3 ve T.G ile TSH-R Ab arasında kontrollere göre anlamlı bir artış olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, hastalarda, kontrollerde ve hatta erkeklerde, kadınlarda TSH-R Ab ile TSH arasında belirgin bir şekilde anlamlı bir azalma olduğunu göstermektedir. Hastalar arasında SC, TG ve LDL-C ile anlamlı azalma, kontrol çünkü tiroid sekresyonu ve HDL için hiperaktivite anlamlı değildir. Sonuçlar, erkek ve kadında S.C, HDL ve LDL-C ile anlamlı bir düşüşün ve T.G'nin anlamlı olmadığını göstermektedir. Çalışmamız TSH-R Ab ile FT4, FT3, T.G, TNF ve IL-6 arasında pozitif, TSH ile negatif korelasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
TSH-R Ab is the better hyperthyroidism marker especially with patient's immune thyroid Graves' hyperthyroidism (GH) and Hashimoto's hypothyroidism (HH) are the opposite ends of the clinical expression of autoimmune thyroid diseases (AITD). In this study 50 patients with thyroid dysfunction and a control group consisting of 50 healthy. Elevated TSHR-Ab levels, it was associated with an increase in FT4, FT3, and T.G with decreased TSH level, so it had an immune response. The values of interleukin -6 and TNF are also increased. The results show a significant increase between TSH-R Ab with FT4, FT3, and T.G in patients with control and also male with a female when compared with controls. The results show that was a clearly significant decrease between TSH-R Ab with TSH among patients, control, and even males with females. Decrease significantly with S.C, TG, and LDL-C among patients, control because hyperactivity for thyroid secretion and HDL no significant. The results show a significant decrease with S.C, HDL, and LDL-C in males and females,s and T.G no significant. Our study showed a positive correlation between TSH-R Ab with FT4, FT3, T.G, TNF, and IL-6 while being a negative correlation with TSH.