Batman, Siirt ve Şırnak yöresi ballarının palinolojik ve fizikokimyasal parametreler yönünden araştırılması
Research of palynological and physicochemical parameters of honey in Batman, Siirt and Sirnak region
  1. Tez No: 457227
  2. Yazar: LEYLA ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENDERES ÇENET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
2015 yılında Batman, Siirt ve Şırnak ili ve ilçelerinden 9 bal örneği yöre arıcılarından satın alınmıştır. Toplanan bal örneklerinin polen ve fizikokimyasal analizleri yapılmıştır. Polen analizi sonucunda; ballarda 26 familyaya ait 56 takson bulunduğu tespit edilmiştir. 9 bal örneği multifloral olarak belirlenmiştir. Bal örneklerinde dominant polene sahip taksonlara rastlanmamıştır. Bal örneklerinde sekonder polene sahip taksonlar; Astragalus sp., Carduus sp., Centaurea sp., Coronilla sp., Crataegus sp., Lotus sp., Onobrychis sp., Trifolium sp. ve Salix sp. olduğu saptanmıştır. 9 bal örneğinde poleni en yaygın görülen taksonlar ise; Astragalus sp., Brassica sp., Carduus sp., Centaurea sp., Crataegus sp., Dianthus sp., Dipcacus sp., Echium sp., Lotus sp., Medicago sp., Quercus sp., Salix sp., Thymus sp., Trifolium sp., Vicia sp. ve Zea mays sp. olduğu belirlenmiştir. Analiz edilen bal örneklerinde nem, asitlik, pH, brix, elektriksel iletkenlik değerleri incelendiğinde, ballarda tespit edilen değerlerin Avrupa Birliği Bal Kodeksi ve Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğine uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In 2015, 9 honey samples from Batman, Siirt and Sirnak provinces and districts were purchased from local beekeepers. Pollen and physicochemical analyzes of collected honey samples were carried out. As a result of pollen analysis; 56 taxa belonging to 26 families were found in the ballard. 9 honey samples were identified as multifloral There were no taxa with dominant pollen in honey specimens. In samples, secondary pollen types were Astragalus sp., Carduus sp., Centaurea sp., Coronilla sp., Crataegus sp., Lotus sp., Onobrychis sp., Trifolium sp. and Salix sp. Astragalus sp., Brassica sp., Carduus sp., Centaurea sp., Crataegus sp., Dianthus sp., Dipcacus sp., Echium sp., Lotus sp., Medicago sp., Quercus sp., Salix sp., Thymus sp., Trifolium sp., Vicia sp. and Zea mays sp. were the most represented taxas. The moisture, acidity, pH, brix, electrical conductivity of honey samples from Batman, Siirt and Şırnak region seemed to be appropreate with the standarts of the Council Diırective of the European Union and Turkish Food Codex Communique of Honey.