Sivas yöresi ballarının palinolojik ve fizikokimyasal parametreler yönünden araştırılması
Pollen and physico-chemical parameters of honey samples from Sivas region
  1. Tez No: 457226
  2. Yazar: DÖNDÜ DELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENDERES ÇENET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
2014 ve 2015 yılları arasında Sivas ili ve ilçelerinden 20 bal örneği yöre arıcılarından toplanmıştır. Toplanan bal örneklerinin polen ve fizikokimyasal analizleri yapılmıştır. Polen analizi sonucunda; ballarda 28 familyaya ait 69 takson bulunduğu tespit edilmiştir. Bal örneklerinde dominant polene sahip taksonlar; Astragalus sp. ve Onobrychis sp. tir. Bal örneklerinde sekonder polene sahip taksonlar; Centaurea sp., Astragalus sp., Hedysarum sp., Onobrychis sp., Lathyrus sp. ve Trifolium sp. olarak belirlenmiştir. 20 bal örneğinde polenleri en yaygın görülen taksonlar ise; Centaurea sp., Echium sp., Astragalus sp., Hedysarum sp. Lathyrus sp. Onobrychis sp., Trifolium sp., Salvia sp., Thymus sp., Crataegus sp., Rubus sp. ve Salix sp. dir. Analiz edilen bal örneklerinde nem, asitlik, pH, brix, elektriksel iletkenlik değerleri incelendiğinde, ballarda tespit edilen değerlerin Avrupa Birliği Bal Kodeksi ve Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğine uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A total of 20 honey samples were taken from seventeen different localities of the Sivas region 2014 and 2015. The pollen and physico-chemical analysis were performed on these samples. Following the polen analysis, 69 taxa belonging to 28 families were detected. In the honey, predominant or pollen types were Astragalus sp. and Onobrychis sp. In samples, secondary pollen types were Centaurea sp., Astragalus sp., Hedysarum sp., Onobrychis sp., Lathyrus sp. and Trifolium sp. Centaurea sp., Echium sp., Astragalus sp., Hedysarum sp. Lathyrus sp. Onobrychis sp., Trifolium sp., Salvia sp., Thymus sp., Crataegus sp., Rubus sp. and Salix sp. were the most represented taxas in all honey samples from Sivas region. The moisture; moisture, acidity, pH, brix, electrical conductivity of honey samples from Sivas region seemed to be appropreate with the standarts of the Councıl Dırectıve of the European Union and Turkish Food Codex Communique of Honey.