Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde bazı ağır metallerin toprak karbon mineralizasyonuna etkileri
Effects of some heavy metals on soil carbon mineralization in Osmaniye Organized Industrial Zone
- Tez No: 457228
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE AKA SAĞLIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, ağır metal kirliliğine maruz kaldığı gözlenen Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi' nin 3 ayrı bölgesinden örneklenmiş topraklar ile ağır metal kirliliği olmayan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi kampüs topraklarında bazı ağır metal [Cu, Mn, Fe, Zn (ppm)] içerikleri belirlenmiş, bu metallerin karbon mineralizasyonuna etkisi (28°C, 30 gün) karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. CO2 respirasyon yöntemi ile belirlenmiş 30 günlük karbon mineralizasyonu sonunda, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi Toşçelik Sanayi Üretim Tesisleri yakınından örneklenmiş toprakların [1. alan, 14.96 mg/C(CO2)/100 g KT] karbon mineralizasyonu kampüs topraklarından [4. alan, 29.96 mg/C(CO2)/100 g KT)] anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (P = 0,000). Benzer durum 4 farklı toprağın karbon mineralizasyon oranları arasında da gözlenmekte olup Organize Sanayi Bölgesi'nin 3 farklı toprağı yine kampüs toprağından anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (P = 0,000). Tüm bu bulgulara göre, Organize Sanayi Bölgesi topraklarında yaşayan mikroorganizmaların mevcut ağır metallerden olumsuz etkilendiği sonucuna varmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was determined some heavy metal contents [Cu, Mn, Fe, Zn (ppm)] in three soil samples from three different point of Osmaniye Organized Industial Zone which is observed to have been exposed to heavy metal pollution and one soil sample from Osmaniye Korkut Ata University campus which are not exposed to the heavy metal pollution. The effect of these metals on carbon mineralization (28° C, 45 days) was studied comparatively. At the end of the 45 days carbon mineralization determined by CO2 respiration method, [First area, 14.96 mg/C(CO2)/100 g DS] of the soil in sampled nearly the Osmaniye Organized Industial Zone Toşçelik Industrial Production Facilities was significantly lower than (P = 0,000) university campus soil [fourth area, 29.96 mg/C(CO2)/100 g DS]. The similarity were also observed among the carbon mineralization rates of four different soils and three different soil of the Organize Industrial Zone were found significantly lower than the campus soil (P = 0,000). It was a possible result that microorganisms living in Osmaniye Organized Industial Zone soils affected negatively from the current heavy metals.