Doğu Akdeniz (Samandağı-Narlıkuyu arası) ve KKTC sahil kumlarındaki ağır metal/mineral içeriklerinin araştırılması
Investigation of the heavy metal/mineral contents of coastal sands in East Mediterranean (between Samandagi and Narlikuyu) and TRNC
  1. Tez No: 457253
  2. Yazar: EMİNE DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, Doğu Akdeniz (Samandağı-Narlıkuyu arası) ve KKTC bölgelerinde seçilen noktalardan alınan numunelerdeki ağır metal/mineral içeriklerinin belirlenmesi araştırılmıştır. Uygun görülen lokasyonlardan 32 adet numune alınmıştır. Alınan kum örneklerinin kimyasal kompozisyonları ortaya konmuştur. Ayrıca elek analizleri ile tane boyutları sınıflandırılmıştır. XRD ve mikroskobik analizleri yapılarak numunenin yapısı hakkında daha detaylı bilgi elde edilmiştir. Mineral içerikleri tespit edilmiştir. Her bölgenin mineral parajenezleri ortaya konmuştur. Bu çalışmada kullanılan sahil kumlarından elde edilen kimyasal analiz değerleri ve tane boyut dağılımları ArcGIS bilgisayar programı kullanılarak içeriklerin elementel dağılımı grafiklerle gösterilmiştir. K2 numunesine manyetik ayırma ile ön zenginleştirme uygulanmıştır. Sonuç olarak çalışmanın Türkiye sahil kumlarının karakterizasyonunun ortaya konması adına litaratüre olumlu katkılar yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, determining the heavy metal/mineral contents of coastal sands of selected locations of Turkish east Mediterranean (between Samandağı and Narlıkuyu) and TRNC (Turkish Republic of Northern Cyprus) was investigated. 32 samples were taken from appropriate locations. Chemical compositions of the materials were revealed. Particle size distributions of the samples were presented by sieve analysis. Mineralogical analysis was performed by using XRD and microscopic images. Mineral contents of the samples were determined. Mineral paragenesis of the each area was presented. Elemental distribution and size distribution values of the specimens were graphed by running ArcGIS computer software. Preliminary magnetic separation test was applied to K2 sample. It is thought that this research dealing with the characterization of Turkish coastal sands will contribute positive feedbacks to the literature.