Tokat ekolojik koşullarında yetiştirilen farklı orijinli reyhan (Ocimum basilicum L.) genotiplerinin fenolik bileşik kompozisyonları ve antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of phenolic compound compositions and antioxidant capacities of different origin basil (Ocimum basilicum L.) genotypes growing in Tokat ecological conditions
  1. Tez No: 457281
  2. Yazar: NUSRET GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma kapsamında, Tokat ekolojisinde yetiştirilen 39 yerli ve 25 yabancı orijinli reyhan genotipinin fenolik bileşik kompozisyonu ve antioksidan aktiviteleri incelenmiştir. Bireysel fenolik bileşik kompozisyonu LC-TOF/MS cihazı ile belirlenirken, antioksidan aktiviteleri; FRAP, TEAC, DPPH ve total antioksidan aktivite testleri spektrofotometre ile yapıldı. LC-TOF/MS yapılan analiz sonucunda reyhan örneklerinde gallik asit, protokateşuik asit, kaftarik asit, 4-hidroksibenzoik asit, 4-hidroksibenzaldehit, kafeik asit, p-kumarik asit, ferulik asit, sisorik asit, rosmarinik asit, naringenin, salisilik asit, klorojenik asit, gentisik asit, apigenin-7-O-glikozit, rutin ve hesperidin bileşikleri belirlenmiştir. Miktarı fazla olan 6 fenolik bileşiğin reyhan örneklerindeki miktarlarının sırası ile rosmarinik asit 1133.47-18460.56 mg/kg, rutin 54.87-3948.82 mg/kg, sisorik asit 12.46-3788.55 mg/kg, kaftarik asit 82.88 ile 895.90 mg/kg, 4-hidroksibezoik asit 99.64-455.47 mg/kg ve kafeik asit 112.67-352.00 mg/kg arasında bulunduğu belirlenmiştir. Antioksidan analiz sonuçlarına göre reyhan örneklerinin DPPH aktivitesinin 47.05-296.01 µmol TE/g, FRAP aktivitesinin 93.85-650.49 µmol TE/g, TEAC aktivitesinin 71.38-706.26 µmol TE/g ve total antioksidan aktivitenin % 74.11-96.25 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The phenolic compound composition and antioxidant activities of 39 native and 25 foreign origin basil genotypes grown in Tokat ecology were investigated in this study. While the individual phenolic compound composition is determined by the LC-TOF/MS device, antioxidant activities; FRAP, TEAC, DPPH and total antioxidant activity tests were performed by spectrophotometer. As a result of the LC-TOF/MS analysis, it was found that in the basil samples, gallic acid, protocatechuic acid, caftaric acid, 4-hydroxybenzoic acid, 4-hydroxybenzaldehyde, caffeic acid, p-coumaric acid, ferulic acid, cichoric acid, rosmarinic acid, naringenin, salicylic acid, gentisic acid, apigenin-7-O-glycoside, rutin and hesperidin compounds have been determined. In the basil samples 6 phenolic compounds with the highest amount was ranged as in rosmarinic acid 1133.47-18460.56 mg/kg, in rutin 54.87-3948.82 mg/kg, in cichoric acid 12.46-3788.55 mg/kg, in caftaric acid 82.88 to 895.90 mg/kg, in 4-hydroxybenzoic acid 99.64-455.47 mg/kg, and in caffeic acid 112.67-352.00 mg/kg. According to the results of antioxidant analysis, the DPPH activity of basil samples was found to be 47.05-296.0 μmol TE/g, FRAP activity 93.85-650.49 μmol TE/g, TEAC activity 71.38-706.26 μmol TE/g and total antioxidant activity 74.11-96.25%.