Dermatolojik kullanım amaçlı termal kaplıca kaynaklarından enzimatik özellikli toplam biyoaktif polipeptit izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of total enzymatic bioactive polypeptides from thermal hot spring specialized for dermatological applications
  1. Tez No: 457290
  2. Yazar: HÜSEYİN ANIL DİBLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE HİLAL ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu projenin amacı dermatolojik hastalıklar için özellikle tercih edilen Sulusaray kaplıcasının biyoaktif polipeptitler açısından incelenmesi ve tedavi edici polipeptit yapıdaki aktif maddelerin belirlenmesidir. Bu amaçla Sulusaray kaplıcasından alınan su örnekleri ilk önce 0,45 μm daha sonra 0,22 μm por çaplı membranlar ve ardından da 3 kDa'luk nitroselüloz membranlar kullanılarak filtre edilmiştir. Filtre kağıtlarından ekstrakte edilen protein konsantrasyonu, Bradford yöntemine göre belirlenmiştir. Ekstrakte edilen proteinler biyoaktivite yönünde taranmıştır. Daha sonra aktiviteleri ölçülen polipeptitler SDS-PAGE yöntemi ile ayrılacak görüntülenmiştir. Aynı zamanda polipeptid üreticisi mikroorganizmaların belirlenmesi amacıyla kaplıca sularından DNA izolasyonu yapılmış ve elde edilen uygun DNA konsantrasyonundaki örnekler 16S rRNA ve 18s rRNA dizi analizi ile filogenetik olarak sınıflandırılmışlardır. Yapılan çalışmalar sonucunda 65.5 μg/ml konsantrasyona sahip polipeptid karışımının S.enteritidis, C.utilis, C.albicans, E.coli, B.subtilis ve P.vulgaris suşlarına karşı etkili oldukları ve 1.384 U/ml amilaz, 0.263 U/ml lipaz ve 1.64 U/ml proteaz enzim aktivitelerine sahip oldukları, çok az katalaz aktivitesi gösterirken, oksidaz aktivitesi göstermediği belirlenmiştir. Polipeptit karışımının ağırlıklı olarak 70 kDa ve 35 kDa büyüklüğünde iki ayrı polipeptit içerdiği görülmüştür. Dizi analizi sonuçlarında kaplıcanın Proteobakteri, Bakteriodes, Chloroflexi, Deinococcus thermus ve Cyanobakteri sınıflarından bakteriler ve Ascomycota sınıfından funguslar içerdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, suyun içinde bulunan biyoaktif polipeptit kaynaklarının bu organizmalar tarafından üretildiği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to examine Sulusaray hot spring, which is particularly preferred for dermatological diseases, in terms of bioactive polypeptides and to identify the active compounds in the therapeutic polypeptide structure. For this purpose, water samples from the Sulusaray sponge were first filtered using 0,45 μm and 0,22 μm pore sized membranes followed by 3 and 30 kDa cut off nitrocellulose membranes. The concentration of protein extract, extracted from the filter papers was determined by the Bradford method. Extracted proteins were screened for their bioactivity. The bioactive polypeptides are displayed to be separated by SDS-PAGE method. At the same time, DNA isolation from hot spring waters was performed to identify polypeptide producer microorganisms and the samples obtained at appropriate concentration of DNA were phylogenetically classified by 16S rRNA and 18S rRNA sequence analysis. As a result of the studies, it was found that the polypeptide mixture having a concentration of 65.5 μg / ml was effective against strains of S. enteritidis, C.utilis, C.albicans, E. coli, B. subtilis and P.vulgaris strains, and that have 1.384 U / ml amylase, 0.263 U / ml lipase and 1.64 U / ml protease enzyme activities. The mixture showed little amount of catalase activity, but no oxidase activity. It has been found that the polypeptide mixture contains two separate polypeptides, predominantly 70 kDa and 35 kDa in size. Sequence analysis results revealed that the hot spring contains bacteria from the classes Proteobacteria, Bacteriodes, Chloroflexi, Deinococcus thermus and Cyanobacteria and fungi from the family Ascomycota. As a result, it is predicted that the bioactive polypeptide sources contained in the water are produced by these organisms.