Stadiasmus Maris Magni' adlı eserin çevirisi ve yorumlanması
Translation and commentary of the text entitled 'Stadiasmus Maris Magni'
  1. Tez No: 457302
  2. Yazar: ÖZGE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Geography, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Eski Çağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada antikçağa ait bir coğrafya metni olan 'Stadiasmus Maris Magni' adlı eserin Hellence aslından bir çevirisi ve içeriğine ilişkin genel bir yorumlama sunulmuştur. Bu bağlamda ilk olarak coğrafya metinlerinin yazım formatlarındaki değişimleri izlemek adına bu değişimlere neden olarak antikçağda teritoryal genişleme hareketleri üç alt başlıkta ana hatlarıyla ele alınmıştır. İlk aşama olarak Arkaik dönemde gerçekleşmiş olan Büyük Kolonizasyon dönemi, ikinci aşama olarak MÖ IV. yüzyıl Makedon egemenliği akabinde gerçekleşen Büyük İskender'in Doğu Seferi, son aşama olarak ise Roma Cumhuriyet ve İmparatorluk dönemlerinde görülen eyaletleşme süreci ele alınmıştır. Ana hatlarıyla aktarılan bu tarihsel sürecin devamında ise antikçağ coğrafya yazımının önemli örnekleri kronolojik bir sıra içerisinde tanıtılmaya çalışılmıştır. Bunu takiben bu çalışmanın odak noktasını oluşturan 'Stadiasmus Maris Magni' adlı periplous formatında yazılmış coğrafya metninin Hellence aslından bir çevirisi ve içeriğe ilişkin bir yorumlama yapılmıştır. Söz konusu metnin antikçağa ait coğrafya metinleri ve coğrafya yazımında kullanılan diğer formatlar arasındaki yerinin net olarak anlaşılabilmesi için khorographia formatında yazılmış başka bir coğrafya metni olan Strabon'un Geographika adlı eserinin XV. kitabı ele alınmıştır. Bu kitabın da Hellence aslından bir çevirisi ile genel bir değerlendirme sunulmuştur. Ardından her iki formata ilişkin bir karşılaştırma yapılmış ve son olarak bir genel değerlendirme ve sonuç bölümüyle çalışma son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study has been presented an ancient geographical text entitled 'Stadiasmus Maris Magni', along with the ancient Greek original and Turkish translation of the text; and a general overview. In this context first, the outlines of the territorial expansion activities in antiquity have been examined under three subtitles, in order to see the changes within the writing formats of the geographical texts. The first phase is the Archaic Colonization, the second is the Eastern Expedition of Alexander the Great and the third is Roman provinces of the republican and imperial era. Following the outlines of this historical background is examples from the ancient geographical literature in a chronological perspective. Afterwards is presented the ancient Greek original and Turkish translation; and a commentary of the geographical text entitled 'Stadiasmus Maris Magni' written in the periplous format. In order to clarify its position within the ancient geographical texts and geographical writing formats, this study examines another geographical text belonging to Strabo, entitled 'Geographika, Book XV' written in the chorographia format. There is also presented the ancient Greek original and Turkish translation of the text. Lastly, both texts and formats have been compared and the study ends with a conclusion.