Pseudo-Skymnos'un 'periegesis' adlı eseri ışığında akdeniz havzası hellenistik dönem tarihi coğrafyası ve kentleri
Historical geography and cities in the hellenistic period of mediterranean area in the light of Pseudo-Skymnos''periegesis'
- Tez No: 457301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL TÜNER ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Geography, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Eski Çağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Antik kaynakların okunup sentezlenmesinin ardından kaleme alınan ve Nikomedes'e atfedilen periegesis, iambik trimeter vezniyle ve didaktik yanıyla ön plana çıkmaktadır. Eserin şairi bilinmediği için ele alınan bazı filolojik çalışmalar sonrasında, 1846 yılında August Meineke'nin önerisi üzerine yazarının Pseudo-Skymnos olarak adlandırılmasında karar kılınmıştır. Eser, MÖ ca. 135 civarına tarihlenmekteyse de üzerine çeşitli görüş ve varyasyonlar bulunmaktadır. Şiir 138 satırlık bir giriş (prologos) ve şairinin iki kıta olarak adlandırdığı Avrupa ve Asya'nın coğrafî unsurlar açısından lakonik tasvirini içermektedir. Söz konusu eser kolonizasyon ve göç hareketlerine ışık tutacak şekilde çoğunlukla kent kuruluşları ile kentlerin ve diğer coğrafî unsurların (ada, dağ, deniz, göl, nehir vb.) konumlarına yoğunlaşsa da mitoloji ve kültürel ögelerin de bulunduğu manzum bir yeryüzü tasviridir. Bu çalışma ise Karl Müller'in 980 satırlık güvenilir tamamlamasından örnek alınarak metin içerisinde geçen coğrafya (kent, ada, dağ, deniz, göl, nehir vb.) ve mitolojiye ait unsurların eserle birlikte incelenip analiz edilmesini ve yorumlanmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This periegesis, which has been synthesised from the ancient sources and written to a bithynian king Nicomedes, reveals itsels with its didactic style and poetic meter called iambic trimeter. For its poet is unknown, in 1846 it is suggested by August Meineke, due to some philological studies, that this poem should better be named as Pseudo-Skymnos, which is decided on so. Although the work is dated around 135 BC, there are various opinions and variations on it. The poem contains a prologue in 138 verses, and as its poet mentioned, of two continents, Asia and Europe, geographical description in a laconic style. This work is, in a way to shed light on colonisation and movement of migration, a poem of depiction of earth that focuses not only on city foundations, and the positionings of both cities and geographical elements such as mountains, islands, seas, lakes, river etc., but also mythological and cultural elements. This study is based on Karl Müller's edition which is a trustworthy compilation with 980 verses, and aims to analise and comment together with the geographical (such as city, mountain, island, sea, lake, river etc.) and mythological elements.