Isis: The political history of the messianic violent non-state actor in Syria
Daiş: Mesiyanik şiddet yanlısı devletdışı aktörün Suriye'deki siyasi tarihi
  1. Tez No: 457312
  2. Yazar: UFUK ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez, DAİŞ'i şiddet yanlısı bir devletdışı aktör (VNSA) olarak analiz etmekte; örgütün Suriye ve Irak'taki tarihi, ideolojik ve operasyonel tarihine ve kökenlerine inmekte, ve DAİŞ'in Suriye'de savaşan taraflar matrisindeki pozisyonunu incelemektedir. DAİŞ'in VNSA tanımıyla uymayan hususiyetleri olsa da, örgüt yine de Westfalyan manada devlet özelliklerine de sahip değildir. DAİŞ, Selefi-cihadiliğin ve tekfiri-mesiyanizmin zirvesi olup, aynı zamanda bu hareketin değişen şartlara uygun olarak kendisini dönüştürebilme gücünün de canlı bir örneğidir. Örgüt özellikle Irak ve Suriye gibi başarısız devletlerde kaostan istifade etme ve güç boşluklarını doldurma yönüyle ön plana çıkmaktadır. Örgütün temelleri klasik EL-Kaide çizgisinden ideolojik ve operasyonel olarak ayrılan Ebu Musab El-Zerkavi tarafından atılmış; bu farklılık DAİŞ'in gücünü tahkim etmesiyle birlikte El-Zerkavi ve Bin Laden ekolleri arasında sıcak çatışmaya kadar evrilmiştir. Bu tez DAİŞ'in Esed rejimine karşı başlatılan Suriye devriminin bir parçası olmadığını; ve Esed rejimini devirip sistem içerisinde kalmaya çalışan muhalefetin aksine DAİŞ'in kendi öz gündemi olduğunu iddia etmektedir. DAİŞ mevcut sistemi hem siyasi hem de teritöryel açıdan reddetmekte ve coğrafi sınırları ve kısıtlamaları olmayan bir hilafet devleti kurmayı amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses ISIS within the context of violent non-state actors; analyzes historical, ideological and operational roots and features of the group in Syria; and positions ISIS within the matrix of the conflicting parties in Syria. Although there are aspects of ISIS which do not fully overlap with the definitions of the VNSA, ISIS is still an organisation that is on the border of holding qualities of a state in the Westphalian sense. ISIS is the pinnacle of the Salafi-jihadism and takfiri-messianism, and a living example of the Salafi-jihadi's power of transformation according to changing dynamics on the ground. The group has been particularly skillful in benefitting from chaos by filling in the vacuum left by the failed states, Syria and Iraq. The group's groundwork was laid down by Abu Musab Al-Zarqawi, who differed both practically and ideologically from Al-Qaeda. The differences between the Al-Zarqawi and Bin Laden schools morphed into active conflict in later periods; as ISIS consolidated its power and began dominating the Salafi-jihadi community. This thesis demonstrates that ISIS is not a part of the Syrian insurgency against the Assad regime. Rather, it has maintained a separate agenda from the Syrian armed opposition, which has been trying to topple the Assad regime but stay within the existing system. ISIS, to the contrary, rejects the system both politically and territorially in its entirety, and aims to establish a caliphate which has no geographical constraints or limits.