A study on destination image perceptions of russian tourists visiting Turkey and their memorable tourism experiences
Türkiye'yi ziyaret eden rus turistlerin destinasyon imaj algılamaları ve hatırlanabilir turizm deneyimleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 457331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NUR İPLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'yi ziyaret eden Rus turistlerin destinasyon imaj algılarını ve hatırlanabilir turizm deneyimlerini belirlemektir. Çalışma kapsamında anket tekniği kullanılmış ve Rusya'da Türkiye'yi ziyaret etmiş turistler (n:412) ile yürütülmüştür. Araştırmada Türkiye'nin destinasyon imajının ve hatırlanabilir turizm deneyiminin belirlenmesi çerçevesinde“olumlu”olarak tanımlanabilecek bir sonuca ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların vermiş oldukları cevaplar neticesinde ortalama ile standart sapma tabloları yapılmış, hatırlanabilir turizm deneyimleri ile destinasyon imaj algıları arasında pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre destinasyon imaj algıları turistlerin yaşları, medeni durumları, eğitim durumları ve konakladıkları tesis türüne göre farklılık gösterirken, hatırlanabilir turizm deneyimleri turistlerin yaşları, medeni durumları, eğitim durumları, konakladıkları tesis türü ve seyahat etme amaçlarına göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify destination image perceptions of Russian tourists visiting Turkey and their memorable tourism experiences. Within the scope of the study, questionnaire technique was used and the study was conducted in Russia with tourists who had visited Turkey (n:412). In the study, a conclusion which can be deemed“positive”was reached within the scope of identification of Turkey's destination image and memorable tourism experiences. At the end of the study, standard deviation tables were formed with average and the positive relationship between memorable tourism experiences and destination image perceptions was revealed. According to conclusions of the study, while destination image perceptions vary depending on tourists' age, marital status, educational status and the type of accommodation facility, memorable tourism experiences vary depending on their age, civil status, educational status, type of accommodation facility and purpose of travel.