Analysis of political promotion mix elements in electoralcampaigns used by parliamentary candidates: The case ofAdana
Seçim kampanyalarında milletvekili adaylarınınkullandığı politik tutundurma karması elemanlarınınincelenmesi: Adana ilinde bir uygulama
- Tez No: 457330
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK PENPECE, YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM AKSU ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde partiler/adaylar seçim kampanyaları süresince seçmenlere ulaşmak için politik tutundurma faaliyetlerini yoğun olarak kullanmaktadırlar. Bu sayede seçmenle ilişkilerini geliştirerek onları etkilemektedirler. Hem adayların politik tutundurma faaliyetlerinden yararlanma düzeylerinin hem de seçmenlerin bu faaliyetlerden etkilenme düzeylerinin ölçülmesi, bir sonraki seçim dönemi kampanya faaliyetlerinin düzenlenmesi açısından önemlidir. Bu önem dolayısıyla araştırmanın temel amacı, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nde Adana milletvekili adaylarının seçim kampanyası faaliyetlerini politik tutundurma karması elemanları çerçevesinde değerlendirmek ve bu faaliyetlerin seçmene yansımalarını ortaya koymaktır.Bu amaca yönelik olarak gerçekleştirilen saha araştırması kapsamında, öncelikle milletvekili adaylarının gerçekleştirdiği kampanya süreci faaliyetlerini ortaya koymak için, yargısal olarak seçilen adayların kampanyaları incelenmiştir. Sonuç olarak, bir partinin ilk sıra ve kritik sıra adayının seçim bürosu faaliyetleri ve söylemleri birbirinden farklı değildir. Ancak partilerin seçim bürosu faaliyetleri ve adaylarının söylemleri birbirlerinden farklı temeldedir. Ayrıca katılımcı profilleri açısından, adaylar ya da parti temelinde değil toplantı mahiyeti temelinde farklılık oluşmuştur.Kampanya sürecinde adayların kullandıkları politik tutundurma karması elemanlarını belirlemek için, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan siyasi partilerin Adana milletvekili adayları üzerinde tam sayım gerçekleştirilmiş ve adaylarla yüz yüze anket uygulanmıştır. Diğer taraftan seçmenlerin politik tutundurma karması elemanlarına yönelik faaliyetlerden etkilenme düzeyini belirleyerek, bu düzeyin seçmenlerin demografik özellikleri, siyasal katılım düzeyleri ve bağlılık düzeyleri temelinde farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak için kota örneklemesi ile yüz yüze anket uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, seçmenlerin politik tutundurma karmasına yönelik faaliyetlerin tamamından farklı düzeylerde etkilendikleri sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan adaylar ise politik tutundurma karmasına yönelik faaliyetlerin tamamından farklı düzeylerde yararlandıklarını bildirmişlerdir. Seçmenlerin demografik özellikleri(yaş, medeni durum ve eğitim durumu) ile adayların kullandığı politik tutundurma karması elemanlarından etkilenme düzeyleri arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Ayrıca seçmenlerin siyasal katılım düzeyleri ve partilere yönelik siyasal bağlılık düzeyleri ile politik tutundurma karması elemanlarından etkilenme düzeyleri arasında da anlamlı farklılık vardır. Ancak seçmenlerin cinsiyetleri ile politik tutundurma karması elemanlarından etkilenme düzeyleri arasında anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Today, parties/candidates intensively use political promotion activities to reach the voters during the election campaign. Thus, they develop their relationship with the voters and influence them. Measurement of the utilization level of political promotion activities by candidates and the voters' level of being influenced from these activities are important for arrangement of campaign activities in the next election period. Due to such importance, main purpose of the study is to evaluate election campaign activities of Adana parliamentary candidates in the General Elections of June 7, 2015, under the political promotion mix elements, and present the reflections of these activities on the voters.As part of the field research conducted for sub-purpose, campaigns of candidates who were selected judgmentally, were reviewed in order to present the campaign activities carried out by the parliamentary candidates. Consequently, election office activities and claims of first-place and critical-place candidates are not different from each other. However, election office activities and claims of their candidates were different from each other. Also, the difference was not related to the candidates or parties, but the nature of meetings. A census was employed in order to determine the political promotion mix elements during the campaign on all candidates from Adana of the political parties which are represented as a group in the Grand National Assembly of Turkey (GNAT). Face-to-face questionnaires were applied with people who were selected using the quota sampling, in order to determine the levels of being influenced by political promotion, and present whether such levels differ in terms of demographic characteristics, political participation levels and commitment levels of voters. According to results of the study, it is concluded that voters are influenced from all activities related to political promotion mix at different levels. On the other hand, candidates stated that they use all activities related to the political promotion mix at different levels. Significant differences were observed between demographic characteristics of voters (age, marital status and education level) and their levels of being influenced by political promotion. Moreover, there is significant difference between political participation level of voters and the levels of being influenced by political promotion. There is also significant difference between commitment level of voters and the levels of being influenced by political promotion. However no significant difference was discovered between the gender of voters and their levels of being influenced by political promotion.