Destinasyon imajının markalaşmaya etkisi: Bodrum örneği
Branding effect of destination image: The case ofbodrum
- Tez No: 540598
- Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Turizm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için yüksek gelir elde etme, yörede yaşayanlara istihdam olanakları sunma, destinasyonların kalkınmasına katkı sağlama, nitelikli çalışanları ve yatırımcıları destinasyona çekme özellikleri sebebi ile en önemli sektörlerden biridir. 20.yy'da başlayan küreselleşmenin etkisi ile destinasyonlar, farklılaşmak, rekabet gücü elde etmek ve turizmden daha fazla pay almak için markalaşma çalışmaları yürütmeye başlamıştır. Destinasyon markalaşması, destinasyonun kendine özgü değerlerinin ön plana çıkarılarak yürütülen, stratejik planlama gerektiren uzun bir süreçtir. Destinasyonun altyapı ve üstyapı imkanları, çekicilikleri, sunulan hizmetler ve hizmetlerin kalitesi gibi bir çok unsur tarafından oluşan destinasyon imaj algısının belirlenmesi destinasyon markalaşması çalışmalarında yol gösterici olabilecektir. Bu araştırmanın temel amacı destinasyon imajının destinasyon markalaşmasına etkisinin incelenmesidir. Bodrum'u ziyaret eden 403 yabancı turiste anket tekniği uygulanarak elde edilen veriler sosyal bilimlerde kullanılan istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Destinasyon imajı yeterlilik unsurları alt boyutları ve destinasyon marka değerini oluşturan unsurların alt boyutları ile yabancı turistlerin demografik özellikleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Destinasyon marka imajının rehberlik hizmetleri ve aktiviteler boyutunu lisansüstü eğitim mezunları ilkokul mezunlarına göre daha olumlu algılarken, milliyet değişkeninde Rus turistler İngiliz turistlere göre daha olumlu algılamıştır. Destinasyonda sunulan hizmetler ve kalitesi boyutunu emekli turistler hemşirelere göre daha olumlu algılamıştır. Destinasyon marka değer algısının kültürel-tarihi miras - genel algı ve merkezilik - destinasyon çekiciliği boyutlarını kadın ziyaretçiler erkek ziyaretçilere göre daha olumlu algılamıştır. Destinasyon imajı yeterlilik unsurları alt boyutları ile destinasyon marka değerini oluşturan unsurların alt boyutları arasında anlamlı ve orta düzeyde ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the most important sectors due to high income generation for the developed and developing countries, providing employment opportunities to the residents, contributing to the development of destinations, and attracting qualified employees and investors. With the effect of the globalization that started in the 20th century, the destinations, differentiation, competitive power and to get more share of tourism began to carry out branding studies. Destination branding is a long process that requires strategic planning carried out by highlighting the unique values of the destination. Determining the image perception of the destination which is formed by many elements such as infrastructure and superstructure facilities, attractiveness, services offered and the quality of services, will be the guide in the works of destination branding. The main purpose of this study is to investigate the effect of destination image on destination branding. The data obtained from 403 foreign tourists visiting Bodrum were analyzed by using statistical software used in social sciences. Significant differences were determined between sub dimensions of destination image competence elements and sub dimensions of elements that constitute destination brand value with demographic characteristics of foreign tourists. Guidance services and activities dimension of the destination brand image was perceived more positively by the graduates of the graduate education than the primary school graduates, while the Russian tourists in the national variable perceived more positively than the British tourists. The services and quality sub dimension of the destination are more positive for retired tourists than for nurses. The dimensions of cultural-historical heritage-general perception and centrality-destination attractiveness of destination brand value perception have been perceived more favorably by female visitors than male visitors. Significant and medium-level relationships between sub dimensions of destination image qualification elements and sub dimensions of destination brand value were determined.