Extensi̇ons of hardy inequali̇ty
Hardy eşitsizliğinin genişlemeleri
- Tez No: 457334
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ SARIGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışma boyunca kullanılacak temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde konunun anlaşılmasına yardımcı olan aynı zamanda önemli ispat teknikleri kazandıran ve üçüncü bölümde faydalanacağımız temel lemmalar ile ispatları verilmiştir. Üçüncü bölümde alt ve üst üçgensel olan A matrisi için ayrı ayrı A matris normunun alt ve üst sınırını belirten teoremler ile bunların sonuçları verilmiştir. Böylece herhangi bir A matrisi için A normunun üst sınırı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter basic definitions and theorems are given, which will be used throughout the study. In the second chapter the fundamental lemmas that we will use in the third chapter, and their proofs are given, which helps us to understand the topic better and also provide the technique of proof. In the third chapter theorems and their results are investigated, which indicate a lower bound and an upper bound of norm A of a lower and upper triangular matrix, seperately. Finally, the lower and upper bounds of norm of any matrix are obtained.