A lot sizing problem in deliberated and controlled co-production systems
İstemli ve kontrollü birlikte üretim sistemlerinde öbek büyüklüğü belirleme problemi
- Tez No: 527104
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ CANER TAŞKIN, PROF. DR. SEMRA AĞRALI TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İstemli ve kontrollü birlikte üretim sistemleri, farklı ürünlerin eş zamanlı olarak birlikte üretildiği, üretim parametrelerinin bilindiği ve birlikte üretimin istemli olarak yapıldığı üretim sistemleri olarak tanımlanabilir. İstemli ve kontrollü bir birlikte üretim sisteminde öbek büyüklüğü belirleme probleminin NP-Zor bir problem olduğu gösterildi. Bu problemin polinom zamanlı çözülebilen versiyonları belirtilip polinom zamanlı çözüm yolları önerildi. Tek ürünlü kapasite kısıtsız öbek büyüklüğü belirleme ile basit tesis yerleşimi modellemelerinden yola çıkılarak 4 adet karma tam sayılı programlama modeli geliştirildi. Bu farklı modellerin doğrusal gevşetmelerinin olurlu bölgelerinin aynı olduğu gösterildi. Bu problem için geçerli eşitsizlikler önerilip, bu eşitsizliklerin doğrusal gevşetme alt sınırını bütün testlerde yüzde 20'den daha fazla arttırdığı gösterildi. Olurlu tamsayı çözümler bulmak ve dal ve sınır algoritmasına bir ilk çözüm olarak verebilmek için bir şekil benzetme sezgisel yöntemi geliştirildi. Başka bir sezgisel yöntem de tamsayı olmayan çözümleriden tamsayı çözümler elde etmek için Wagner-Whitin' in algoritmasından yola çıkılarak geliştirildi. Onerilen geliştirmeler ¨ yapıldıktan sonra, karma tam sayılı programlama modellerine göre, eniyileme farkının yüzde 10 oranında azaldığı belirlenmiştir ve belirlenen zaman limiti içerisinde bulunan olurlu tamsayı çözümlerin kalitesinde de artış olmuştur.
Özet (Çeviri)
Deliberated and controlled co-production can be defined as the production of different products simultaneously where production parameters are known and coproduction is deliberate. We study an extension of the lot sizing problem in a deliberated and controlled co-production system, and show that it is NP-Hard. We investigate special cases of the problem for which it is polynomially solvable, and propose solution techniques for those special cases. We propose four mixed integer programming model formulations based on single item uncapacitated lot sizing and simple plant location formulations. We show that solution spaces of the linear relaxations of the proposed formulations are equal. We propose valid inequalities for the problem and show that our proposed valid inequalities added to the model with a separation algorithm improve the linear relaxation lower bound by more than %20 for all test instances. We propose a pattern fitting heuristic that aims to find initial feasible solutions for a commercial solver. We propose another heuristic based on Wagner-Whitin's algorithm to create integer feasible solutions from fractional solutions. We show that the average optimality gap is reduced by at least %10 with proposed improvements to MIP formulations. We also show that the quality of integer feasible solutions is increased within a given time limit.